Bir Yalancıyı Nasıl Tanırsınız?

Yüz yüze konuştuğunuz kişinin, yalan söylediğini hareketlerinden anlamak aslında mümkün. Nasıl mı? İşte ibareleri…
İnsanlar pek çok sebepten yalan söyleme yoluna gidebiliyor. Hepimizin hayatında şu veya bu nedenle, ufak ya da büyük yalanlar var. Bir kişinin yalan söylemesindeki temel amaç, başkalarının düşünce ve davranışlarını kendince kontrol etmeye çalışması. Aldatmanın da bir çeşit yalan olduğu düşünülmekte.

Yalan söylemek, insanlarda çocukluk yıllarında başlıyor, ilerili zamanlarda doğal bir davranış olarak benimsenebiliyor. Womenist olarak, şimdi de -nedeni her ne olursa olsun- karşınızdaki kişinin yalan söylüyor olabileceğini gösteren vücut hareketlerinden bahsetmek istedik…

Yalan söyleyen bir kişiler şu vücut hareketlerine başvurabiliyor;

-Konuşurken sürekli burnuna dokunma

-Ağzını eliyle kapatma

-Gözlerini kısma

-Gözlerini ovalama

-Elini ağzına götürme

-Boynunu kaşıma

-Yakasını çekiştirme

-Kaşlarını çatma

Yüz ifadesine dikkat edin

Yalan söylemeyen bir kişinin konuşurken, aklında yüz ifadesinin dışarıdan nasıl göründüğü ile ilgili bir tereddütü yoktur. Mimikleri, genellikle doğaldır. Fakat yalan söyleyenlerin gülüşünde, ifadelerindeki yapaylık, alıcı gözle bakarsanız kendini hemen belli eder.

Göz temasına nasıl tepki veriyor?

Yalan söyleyen kişiler karşısındaki kişiyle göz teması kurmaktan kaçınırlar. Özellikle sorulan bir soruya cevap verirken gözleri normalde olduğundan çok daha fazla hareket eder, belli bir yere bakmaz ve bakışlarını sürekli farklı yönlere çevirirler.

Eller ve kollarıda önemli bir gösterge

Yalan söyleyenlerin çoğu, konuşurken ellerini ve kollarını fazla hareket ettirmemeye çalışır. Çünkü gereksiz hareketler karşı tarafta şüphe uyandırabilir. Fakat kendilerini kaptırdıklarında ve onlara inandığınızı düşündüklerinde el ve kollardaki hareketlilik giderek artmaya başlar.

Vücut duruşu da fikir veriyor

Yalan söyleyenler, aslında vücutlarını karşı taraftan gizlemeye meyilliler. Karşısındaki kişiler ona sorular yönelttiğinde ayakta normal ve sabit olmadan, hafif yan dönerek durabilir ve kapıya, duvara ya da herhangi bir yere yaslanabilirler. Sırtını dik tutamayabilir, içten içe vücutlarına bir şekil verme telaşı içindedir.

Tüm bu saydıklarımızın dışında, bir kişinin ilginç bir şekilde her zamankinden çok daha fazla konuşuyor olması da yalan söylüyor olabileceğini gösterir. Yalan söyleyen bir kişi, ister kadın ister erkek olsun, sözlü veya sözsüz davranışlarında ani değişimler gözlemlenebilir. İlginizi dağıtmak için yerli yersiz espiriler ve şakalar da yapabilir. Diksiyonunda bozukluklar, kullanığı cümlelerde devriklikler oluşabilir.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI