“Bir dönem sonra mola vereceğim”

Başbakan, gelecek planlarını İngiltere dönüşü uçakta anlattı. Muharrem Sarıkaya yazdı…

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın bu seçim sonrasında aklının gerisinde, Anayasa değişikliği ile başkanlık sistemine geçmek mi var?
Erdoğan, İngiltere’de Bloomberg Televizyonu’na verdiği demeçte, başkanlık sistemini referanduma götürmeyi düşünebileceğini söylemişti.
Türkiye’nin bu konuyu yoğun tartıştığını anımsatıp, Erdoğan’a İngiltere dönüş yolunda hedeflerinin detaylarını sorduk.
Ancak Erdoğan bu tartışmayı körüklemek yerine konuyu soğutucu bir tavır sergiledi ve “Seçim öncesi gündeme gelmesini istemiyorum” dedi.
“2002’yi çıraklık, 2007’yi kalfalık, bu seçim dönemini ise ustalık olarak” değerlendiren Erdoğan’ın ardından gelen şu sözü ise sürprizle doluydu:
“Bir dönem sonra milletvekilliğine mola vereceğiz. Sonrasında tekrar devam edeceğiz. Ama bakarsınız mola hoşumuza gider, tamamen bırakırız. Çekilip böyle, sadece partiye danışmanlık verelim diyebiliriz… ”
Bunu söylerken yüzündeki gülümseme ise dikkat çekiciydi.
Erdoğan moladan söz ederken bu seçimdeki iddiasını da korudu. Anketlerde yüzde 45-50 gösterildiğini, bu oranla çıkaracakları milletvekili sayısının Meclis’e kaç siyasi partinin gireceğine bağlı olarak 315-335 arasında değişebileceğini de söyledi.
Erdoğan ile Londra dönüşü Zekeriya Öz’den Suriye, Libya, Erbil’e kadar uzanan geniş yelpazedeki sohbetimiz şöyle oldu:

■ BAŞKANLIK SİSTEMİ: Başkanlık sistemini onlar (Bloomberg TV) sorduğu için söyledim. Bu konuya girmeyelim. Tekrar seçim öncesi gündeme gelmesini istemiyorum. Seçim sonrası halkın arasında tartışılır. Halk bir sonuca ulaşır.

■ KRALİÇE İLE GÖRÜŞME: Kraliçe olayları yakından takip ediyor. Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki durumu konuştuk. Kendisine bilgilendirme yaptık. Son yaptığı Türkiye ziyaretinden de çok etkilenmiş.

■ MUHALİFLERE SİLAH: ingiltere Başbakanı David Cameron da Libya’daki muhaliflerin silahlandırılmasına olumlu bakmıyor. Bize de böyle bir talebi olmadı. Bu konuyu ilk Obama söyledi. Biz de “Türkiye olarak böyle bir konu gündemimizde yok” dedik.

■ ESAD’I ARAYACAĞIM: Suriye Devlet Başkanı Esad’ı 1-2 gün içinde tekrar aramak istiyorum. Yapılan açıklamalar Suriye’de ne tür yankı uyandırdı bunu bir görmek istiyorum. Halkın beklentileri neydi, ne oldu; onu almak istiyorum. Hükümet değişikliğinden öte, olağanüstü hal uygulamasının kaldırılması, siyasi tutuklular dahil gelişmeler, beklentiler vardı.

■ LİBYA OLUR MU? Suriye’deki gelişmeleri kaygıyla izliyoruz tabii. Kaygılı olmak istemem, ancak en uzun sınıra sahip, aile ilişkileriyle önemli bir ülke. Hatay, Halep, Kamışlı’da ciddi evlilikler var. Lazkiye civarından bile bizden yardım isteniyor.

■ GÖÇ SIKINTIYA SOKAR: Suriye’den bir göç dalgası temenni ederim olmaz. Olursa bizi sıkıntıya sokar. (Askeri müdahale?) Öyle bir sürece girerse o zaman farklı olur. Bakın Tunus’ta 50 parti kuruldu. Daha da artacak. Mısır’da da yeni kurulan parti sayısı artıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Bey’e, yönetime el koyan (Olağanüstü Konsey Başkanı) Tantavi, “Seçimlerden sonra kim kazanırsa teslim edeceğim” diyor. Asker sözü. 6 ay, 1 yıl sonra yol haritası belirlenir. Sonra askerin uzaklaşması olabilir. Ama orasını rahatlatacaktır.

■ BAKANLIK SAYISI: Bizim KHK çıkarmamız, devlet bakanlıklarını kaldırmak için. Bir zamanlar birilerinin gönlünü almak için kurulurdu. Şimdi 20+1 gibi bir kabine düşünüyorum. Gönlüm daha aşağı indirmekten yana. Irak’ta 45 bakanlık var. Eğer bir yerde bakanlık çoksa kadrolaşma var demektir.

■ 106 BİNLİK ANKET: Partiyi kurarken de benzer bir şekilde 42 bin denekle yapmıştık. Şimdi 81 vilayette 106 bin denekle yaptık ve ilindeki milletvekillerinden memnun olup olmadıklarını da sorduk. O zaman AK Parti milletvekillerinin durumu da ortaya çıkıyor.

■ YILDIZ SAYMAYI SEVMEM: Kılıçdaroğlu ve avenesi benim oran verdiğimden bahsediyor. Ben oran vermeyi sevmem. Ben yıldızları hiçbir zaman saymadım. Seçim günü ortaya çıkar. Ne kadar oy alırız, Allah kerim. Bu sebepler âleminde sebebe tevessüldür.

■ BEYANNAME 15 NİSAN’DA: Seçimde yeni bir Anayasa önem arz ediyor. Bunun yanında ikinci derece ama en önemlisi 2023 olacak. 15 Nisan’da seçim beyannamesini açıklayacağız.

■ SEZER’E ‘NİYE RAHATSIZ OLDUNUZ’ DEDİM: Türkiye artık dünya ülkesi. Kürt sorununu ilk ben söyledim, 2005’te Diyarbakır’da Kürt sorunu diye. Parti programında Kürt sorunu diye yazan biziz. Sayın Sezer’in de bulunduğu bir toplantıda, “Benim bu ifadeyi kullanmamdan niye rahatsız oluyorsunuz” diye sordum. Sonunda parti programımız halkın oyuna sunuldu ve kabul gördü. Ben programı konuşuyorum.

■ BDP RAHATSIZ OLDU: Erbil sürecini gördünüz. Ben gittim. Kim rahatsız oldu? BDP… Kendileri sürekli Barzani, Talabani ile mekik dokur gibi görüştüler. Şimdi kestiler, Kürt sorununu burada konuş diyorlar. Kandil ne işe yarar orada? Barış içinde işaret fişeklerini atalım. Bundan rahatsız olmaması gerekenler rahatsız oluyor. Hakkâri, Diyarbakır’da yatırımdan rahatsız oluyorlar. Neden? Eskiden yapılmıyordu, “Devlet yatırım yapmıyor” diyorlardı. Şimdi bunlar ellerinden alındı. Medyanın bölgede yapılanları vermesi lazım… Bu veriler ortaya konulunca bunların iddiaları düşüp eriyecek. O zaman Kürt vatandaşlarımız nelerin olduğunu anlayacak. Kimin ne yaptığını görecek. G.Doğu’ya yapılanları görünce ben de duygulanıyorum. Muş’tan Bitlis’e geçerken dağı delip tünel yapmışız. Bir yanından girip diğer yanından çıkıyor. Devletin elinin uzanmasıdır bu…

■ ERGENEKON DAVASI DEVAM EDER:
Savcı Öz ile ilgili yazılanlardan üzüntü duyuyorum. Gazetelere atılan başlıklar hoş değil. Zekeriya Bey bir görev ifa etti. HSYK 200’ü aşkın hâkim ve savcının atamasını yaptı, yerini değiştirdi. Zekeriya Bey Başsavcı Vekilliği’ne getirildi. Yerine de Fikret Seçen Bey geldi. Ercan Şafak Bey de öyle. Turan Çolakkadı Beyde başsavcı oldu. Görev dağılımına bakıyorum, Ergenekon davası Fikret Bey’e bağlı. Farklı şey aramak yanlış. Süreç bitecek demek yanlış. Bunu ortaya koyanlar yargı sürecine yanlış yapıyorlar. Her gelen bırakılan noktadan devam eder. Biz yürütmeyiz, yargının işine karışmayız. Yargıya müdahalemiz söz konusu değil.

■ 315 İLE 335 ARASI: (2007’de % 47 ile 340 vekil çıkardınız. 106 bin kişiyle yaptırdığınız ankette kaç milletvekili çıkarıyorsunuz, bir projeksiyona gidildi mi?) Bu Meclis’e girecek grup sayısına bağlı. Üç mü dört mü olacak ona göre değişir. Sayı da buna göre 315 de olabilir, 335 de… (Anayasa’yı referanduma götürecek eşiğin altına inerse ne olur?) Anayasa konusu sadece bizim değil, herkesin ilgilenmesi gereken bir konu olmalı.

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI