‘Bin yıl sürecek’ denilen süreç, 15’inci yılında yargı önünde

Refahyol hükümetini iktidardan uzaklaştırmak için topyekûn mücadele edilirken, bir yandan da alternatif hükümetin altyapısı hazırlandı.Koalisyon hükümetinin zayıf halkası DYP operasyona maruz kaldı. Kimi, tehdit kimi makam vaatleriyle partiden koptu. DYP’den ayrılan vekillerle Hüsamettin Cindoruk liderliğinde DTP kuruldu. Süreci izlemekle yetinen hükümet ortakları, sonunda Çiller’in başbakanlığıyla yola devam kararı aldı.

Ancak Cumhurbaşkanı Demirel, buna fırsat vermedi. Erbakan 18 Haziran’da hükümetin istifasını verdi. Demirel, çoğunluk RP, DYP ve BBP kanadında olmasına rağmen hükümeti kurma görevini ANAP lideri Mesut Yılmaz’a verdi. Yılmaz’ın başbakanlığında ANAP-DSP-DTP hükümeti kuruldu.

Artık sürecin muhatabı Başbakan Yılmaz’dı. CHP, dışarıdan destek veriyordu. Bu arada RP hakkında kapatma davası açıldı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, ‘vampir, kan içici’ ifadelerinin yer aldığı iddianameyle tarihe geçti. RP kapatıldı, Fazilet Partisi kuruldu. Ancak asker-sivil ilişkileri bir türlü normalleşmedi. Bu kez Yılmaz ve asker karşı karşıya geliyordu. BÇG’nin lağvedilmesi yönündeki hükümet girişimi sert tepki gördü. Sonunda Başbakanlık Takip Kurulu oluşturulması benimsendi. 28 Şubat kararlarının çoğu, 8 yıllık temel eğitim dahil bu hükümet döneminde hayata geçirildi. Süreç ne zaman bitecekti? Bunun cevabını da Karadayı’dan sonra Genelkurmay başkanı olan Hüseyin Kıvrıkoğlu açıklayacaktı: “1000 yıl sürecek.”

Ancak millet nezdinde çoktan mahkum olan postmodern darbe süreci, 15. yılında da yargı önünde hesap vermeye hazırlanıyor.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir