Beşiktaş’a UEFA’dan Şok Ceza!

UEFA’nın 1 yıl men cezası, gözleri Demirören’e çevirdi. Orman, “Demirören’le konuşacak şeyim yok, TFF aramadı!” dedi.

UEFA’nın, Beşiktaş‘ı, Avrupa kupalarından 1 yıl men etme kararından sonra Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ilk değerlendirmelerini paylaştı. İşte Orman’ın o ağır ifadeleri!

“GERÇEĞE AYKIRI BEYANLA SUÇLANDIK”

“Türk spor kamuoyunun bildiği gibi her sene UEFA finansal fair-play kuralları gereği kulüpler lisans almak zorunda. Beşiktaş 31 Mart 2011’de lisansını almıştır. 2011’deki izlemeler sonucu aldığımız lisansla alakalı UEFA bunu incelemesi için müfettiş görevlendirmiş. Bu müfettiş bir rapor hazırlamış. Bu raporla da Beşiktaş 1 Mayıs 2012’de davaya gitmiştir. Bunu çok önemsedik ve davaya katıldık. Orada Beşiktaş‘ı savunmak için gerekli cevaplar verilmiştir. Gerçeğe aykırı beyanda bulunmaktan suçlandık. Biz ise Beşiktaş‘ın büyük bir kulüp olduğunu, görev değişikliği yapıldığını ve zihniyetimizi anlattık. UEFA Disiplin Komitesi bizi dinleyip iyi niyetimizi anladı. 5 sene gözetim altında tutulacağımızı ve Avrupa kupalarına katılacağımızı söyledi.

“KUPADAN ÇOK, PRESTİJİMİZ İÇİN ÜZGÜNÜM”

Bugünkü duruşmada da Beşiktaş‘a ceza vermenin bir şey kazandırmayacağını izah ettik. İyi yolda olduğumuzu ifade ettiler ancak geçmişi yok sayamayacakları için önümüzdeki sezon Avrupa‘dan men edilmemize ve 200 bin Euro cezaya hükmettiler. Şahsım ve yönetimim adına üzüntülüyüm. Önümüzdeki sene 110. yaşına basacak olan kulübümüzün bu cezayı almasından dolayı üzüntülüyüm. Beşiktaş ilk defa Avrupa kupalarına gitmiyor değil. Kupalara katılamamaktan çok prestijimiz için üzüntülüyüz.

Ama biz şikayet etme değil çözüm makamıyız. Radikal kararlar almaya geldik. Beşiktaş, kamuoyuna şirin gözükmek için transfer yapmaktan çok kendi bütçesiyle hareket etmeye mecburdur.

Beşiktaş Kulübü’nün böyle davaların içinde yer alması bana ıstırap veriyor. Beşiktaş tarihinde böyle bir şey yok. Bundan sonra da olmayacak. En azından benim dönemimde olmayacak. Finansal fair-play bizim genetiğimizden gelen şeylerdir.

“DEMİRÖREN’LE KONUŞACAK BİR ŞEYİM YOK”

Demirören ile bu konu hakkında konuşacak bir şeyim yok. Yapılanlardan ders çıkarmamız lazım. Yarın yönetim kurulu toplantısında konuşacağız. Bizim görevimiz Beşiktaş‘ın menfaatlerini korumaktır.

Teknik direktör konusu uzadı açıkçası. Beşiktaş‘ı bir daha bu durumlarda kalmaması için her türlü tedbiri alacağız. Gerekirse tüzükte değişiklik yaparız. Beşiktaş Başkanı’nın böyle şeylerle uğraşması can sıkıcı.

“TFF’NİN ARADIĞINI GÖRMEDİM”

Dava bittikten sonra yönetici arkadaşlarımla konuştum. Çok da gazeteci aradı. Bu nedenle telefonum şarjı bitti. TFF yetkilileri beni aradı mı bilmiyorum. Ama ben aradıklarını görmedim!”

1 Mayıs’ta Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ın, UEFA’nın İsviçre’nin Nyon’daki merkezinde UEFA yetkilileriyle görüşmesinin ardından 500 bin euro ceza karşılığı 3 yıl ertelenen cezaya UEFA müfettişleri itiraz etmişti. Bunun sonucunda tekrar görüşülen dava karara bağlandı.

UEFA’nın, Beşiktaş kulübünü Mali konularla ilgili Disiplin Komitesi’ne sevk etmesi nedeniyle başkan Fikret Orman ve beraberindeki heyetin UEFA yetkilileriyle yaptığı toplantı sona erdi. UEFA, Beşiktaş‘ı Avrupa Kupaları’ndan 1 yıl men etti.

Avukat Emin Özkurt ise şunları söyledi:

“UEFA’nın verdiği karar nihaidir. Ancak bu karara karşı CAS’ta temyiz başvurusunda bulunma hakkı var. Bu kararın CAS’ta temyiz hakkı bulunuyor.”

BEŞİKTAŞ BU CEZAYI NEDEN ALDI?

UEFA tarafından 30 Haziran 2011 ve 30 Eylül 2011 dönemlerine ilişkin olarak gerçekleştirilen denetimde Beşiktaş, UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Kuralları’nın 65. maddesindeki, “Futbol kulüplerine vadesi geçmiş borçların olmaması” ve 66. maddesindeki “Çalışanlara ve/veya vergi dairelerine vadesi geçmiş borçlarının olmamasına” ilişkin hükümlerle ilgili olarak, mevzuat ihlali gerçekleştirmiş olma ihtimali nedeniyle disiplin kuruluna sevk edilmişti.

KULÜBÜN BORSADAKİ HİSSELERİ ÇAKILDI

Kararın ardından Beşiktaş hisselerinde yüzde 10′lara varan değer kayıpları yaşanıyor.

Beşiktaş‘ın karar sonrası kaybının 10 ila 15 milyon euro arasında olacağı tahmin ediliyor.

Haberin ardından Beşiktaş hisseleri borsada yüzde 9.47 düşüşle 4.30 TL’ye kadar geriledi.

LEVENT ERDOĞAN: “İLK HEDEFİMİZ CAS’A GİTMEK”

Beşiktaş Yöneticisi Av. Levent Erdoğan, Siyah beyazlı takımın Avrupa kupalarından bir yıl men edilmesini değerlendirdi.

Erdoğan, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kulübün haklarını sonuna kadar kovalayacağız. İlk hedefimiz CAS’a gitmek. Bu durum bizi epey sarsacak ama yapacak da bir şey yok. Hazin bir karar olarak nitelendiriyorum.” Erdoğan, Beşiktaş‘ın cezasının evrakta sahtecilikten dolayı mı verildiğinin sorulması üzerine, “Bize böyle bir bilgi gelmedi” şeklinde konuştu.

YALÇIN KARADENİZ: “ŞOKTAYIM”

Beşiktaş Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz, Siyah beyazlı takımın Avrupa kupalarından bir yıl men edilmesini değerlendirdi. Karadeniz, DHA’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Fevkalade üzüntülüyüm. Açıkçası böyle bir karar beklemiyordum. Şoktayım desem yeridir. Söylemek istemiyorum ama bundan böyle gelecek yönetimlerin Mali tabloya dikkat etmesi konusunda fevkalade bir uyarıyı UEFA da verdi diye düşünüyorum. Ama içim kan ağlıyor.”

CELAL KOLOT: “SÜRPRİZ OLMADI”

Beşiktaş‘ın eski yöneticilerinden Celal Kolot, siyah beyazlı takımın Avrupa kupalarından bir yıl men edilmesini değerlendirdi. Kolot, DHA’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Böyle bir ceza bekliyordum. Benim için bir sürpriz olmadı. Bu Fikret Orman’ın bir suçu değil. Tamamen bir önceki yönetimin başkanı olan Yıldırım Demirören’den kaynaklanmaktadır. Aslında yönetim, hemen radikal kararları alıp, bu fırsatı değerlendirmeli ve yeni bir çıkış planı aramalıdır. İlk kazma futbol takımına, daha sonra da inşallah İnönü’ye vurulur.”

METİN KEÇECİ: “ŞOK BİR KARAR”

Beşiktaş‘ta Yıldırım Demirören başkanlığındaki yönetim kurulunun başkanvekilliğini yapan eski yönetici Metin Keçeli, UEFA’nın Avrupa kupalarından 1 yıl men etme cezasını, “şok bir karar” olarak değerlendirdi.

DHA’ya konuşan Keçeli, “Açıkçası gayrimenkul konumuna baktığınız zaman Beşiktaş‘ın borcun altından rahatlıkla kalkacak bir durumda olduğunu UEFA’nın görmesi lazımdı. Fakat görünüyor ki son derece kararlı gitmişler. Bu durumdan ders çıkarmamız gerekiyor” dedi.

Üzgün olduğunu, ama elden bir şey gelmediğini ifade eden Keçeli, “Camia şimdi daha fazla kenetlenmeli” diye konuştu.

DİZDAR: “HESABINI KİTABINI BİLMEZSEN BU DURUMU YAŞARSIN”

Beşiktaş Divan Kurulu ve Genel Kurul Üyesi Avukat Ali Rıza Dizdar da, UEFA’nın aldığı kararı şöyle değerlendirdi:

“Hesabını kitabını bilmeden yaptığın harcama başına böyle felaketler açar. Bu durumdan vazife çıkarmak gerekiyor. Çok üzgünüm. Ama üzüntüm Beşiktaş‘ın cezasını ortadan kaldıracak nitelikte değil. Bu durumda Fikret Orman’ın hiçbir suçu yoktur. Aksine ceza almamak için son derece mükemmel bir çalışma örneği sergilemişlerdir. CAS’a müracaat edilse bile oradan da cezanın affedilmesi konusunda bir karar çıkacağını zannetmiyorum.”

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI