Bel fıtığına ameliyatsız çözüm!

Her 100 kişiden 35’inde görülen bel fıtığında ameliyat tek çözüm değil. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Bülent Neymen, bel fıtığının ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebileceğini belirtti.

Uzm. Dr. Bülent Neymen, bel fıtığı hastalığının tek çözümünün ameliyat olmadığını, hastalığın fizik tedavi başta olmak üzere ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebileceğini belirterek şunları söyledi:

“Bel fıtığı 25 yaşını geçmiş her 100 kişinin 35′inde görülebilen bir hastalık ve bu hastaların sadece yüzde 3′ünde hastalık belirti ve bulgu veriyor. Yine bu hastaların ancak yüzde 3 ile yüzde 5′ i ameliyat olmak zorunda kalıyor.”

Milliyet’te yer alan haberde Dr. Neyman’a göre, yakın zamanlarda yapılmış çalışmalar, ameliyat olan kişilerle ameliyat olmamışlar arasında ağrı açısından bir fark olmadığını gösteriyor.

Özellikle gelişen endüstri toplumunda insanların giderek daha fazla ofis tarzı işlerde çalışmaları ve daha az hareket etmelerine bağlı olarak obezitenin arttığını ve aşırı kilo ile hareketsizliğin bel fıtığını tetiklediğini ifade eden Dr. Neymen şöyle konuştu:

“Çalışma hayatında iş gücü kaybına neden olan hastalıklar arasında yüzde 25 oranında bel fıtığı görülüyor, bu son derece ciddi bir oran, ancak tek çözümü de ameliyat değil. Hastaların iş gücü kaybı çoğu zaman 6 aya kadar uzuyor ve bu dönem ne kadar uzarsa tam kapasiteyle eski işlerine dönme oranı da o kadar azalıyor.”

Sağlık Hakkında Herşey Burada , TIKLA

kaynak : Netdergim.Com

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir