Beklenen Görüşme Gerçekleşti

 

Başbakan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü. İki lider Dışişleri Bakanlarına önemli bir görev verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeye ilişkin, ”Sayın Putin ile bizim yaptığımız görüşme tabii geleceğe yönelik neler yapabiliriz istikametinde oldu. Şu anda bu akşam çok açık net olarak, Sayın Putin dışişleri bakanına, ben dışişleri bakanıma görevleri verdik. Bundan sonraki süreçte dışişleri bakanları müşterek olarak çalışmaları yürütecekler” dedi.

G20 Zirvesi’nin ilk gün temaslarının ardından konakladığı Sheraton Oteli’ne gelen Başbakan Erdoğan, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erdoğan, ”Sayın Putin ile görüştünüz. Daha önce görüşmenin ana gündem maddelerinden birinin Suriye olacağını söylemiştiniz. Suriye konusunda Rusya’nın tavrında bir değişiklik olacak mı? Suriye konusunda atılacak yeni bir adım beklemeli miyiz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

”Sayın Putin ile bizim yaptığımız görüşme tabii geleceğe yönelik neler yapabiliriz istikametinde oldu. Şu anda bu akşam çok açık net olarak, Sayın Putin dışişleri bakanına, ben dışişleri bakanıma görevleri verdik. Bundan sonraki süreçte dışişleri bakanları müşterek olarak çalışmaları yürütecekler.

Bu arada belki doğrudan komşular diyebileceğimiz ülkelerle veyahutta, daha önce alınmış olan bir karar var biliyorsunuz, o kararda da BM, Arap Ligi bu işin içindeydi. Onlarla beraber tekrar bu sürecin sürdürülmesine yönelik bazı adımlar atılabilir. Yarın da tabii Sayın Obama ile bu konuyu görüşeceğiz. Sayın Obama ile de görüştükten sonra onların bugün Sayın Putin ile yaptığı görüşme de var. Onların da tabii gerçi ortak bir açıklamaları olmuş. Biz kendileriyle de görüştükten sonra neler yapılabileceğini, ne gibi adımlar atabileceğimizi tekrar konuşacağız. Bundan sonraki süreci ağırlıklı olarak dışişleri bakanlarımız yürütecek.”

”Yarınki oturumlar G20’nin daha belirleyici oturumları olacak diye düşünüyorum”

Başbakan Erdoğan, G20 Zirvesi’nin ilk günü konusunda değerlendirmesinin sorulması üzerine şunları söyledi:

”Bugün birinci oturumu yaptık. Sabah da B20 toplantısı vardı. Orada dünyadaki önde gelen şirketlerin ve uluslararası kuruluşların yöneticileriyle biraraya geldik. Onlarla G20, B20 şeklinde müşterek çalışma söz konusu. Bir tarafı işin siyasi boyutunu diğer tarafı uygulama boyutunu ele alıyor.

G20 Zirvesi’nde bugün daha çok özellikle Yunanistan, İspanya, İtalya gibi ülkelerdeki son gelişmeleri değerlendirdik. Para birimleri üzerinde biraz duruldu. Bunların görüşmelerini, değerlendirmelerini yaptık. Şu anda da yarın ağırlıklı olarak öyle zannediyorum ki yatırım, istihdam ve ticaret üzerinde daha çok duracağız. Yarınki oturumlar G20’nin daha belirleyici oturumları olacak diye düşünüyorum. Çünkü ağırlıklı olarak yarınki oturumlarda gündemleri görüşme fırsatımız olacak.”

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI