BDP:”Türkçe ortak değerdir ancak anadilde eğitim konusunda ısrarcıyız”

14.03.2012

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kürtçenin seçmeli ders olarak okutulmasına yönelik açıklamaları eleştirdi.Anadilin vazgeçilmez bir talep olduğuna vurgu yapan Demirtaş, ”Türkçe ortak değerdir. Resmi dildir. Herkes resmi dili öğrensin ama biz anadilde eğitim istiyoruz.” şeklinde konuştu. ‘Anadilini git okulda 10 yaşından sonra öğren’ demek faşizmdir.” dedi. BDP lideri, şunları kaydetti:

“20 milyonluk bir nüfus Türkiye’de statüsüz yaşayacak, böyle bir şey olamaz. Kürtlerin bir coğrafyası, anavatanı vardır adı Kürdistan’dır. Anadili Kürtçedir. Devlet, Kürtler ve Kürdistan ile hukukunu yeniden belirlemelidir. Birlikte yaşam ama nasıl bir hukukla? O eşitliği hangi hukukla sağlayacağız, onu tartışmanın zamanıdır. Bu tartışmadan kaçıp bunu kenarından kıyısından dolaşıp, seçimlik derslerle halkı kandıracağım diye düşünenler aldanırlar. Artık bu işi eşit hukuk çerçevesinde çözebilmenin toplumsal zemini de desteği de vardır. İş, sadece medeni bir diyaloğa ve müzakereye kalmıştır.” Eğitimi 12 yıla çıkaran teklife de değinen BDP lideri, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin bütün geleceğini etkileyecek konuyu, kaba kuvvetle, baskıyla, zorla Türkiye’nin gündeminden kaçırarak yasalaştırmaya çalışıyorlar. Mesele, bizim açımızdan eğitim sisteminin kaç yıl olacağı meselesi değil. Herkes kendi inancı doğrultusunda din eğitimi alsın. Çocuğunu dindar olarak yetiştirmek isteyen ailelere bu fırsat verilsin. Mesele bu kadar basit.”

ANKARA AA

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir