BAYDEMİR: ARINÇ’IN BENDEKİ YERİ FARKLI

“Bendeki yeri farklı” dediği Bülent Arınç için, Osman Baydemir’in bir ilki gerçekleştirmesi gözlerden kaçmadı.
Uzun süredir hiçbir hükümet yetkilisini karşılamaya gitmeyen Baydemir’in, Arınç için bu kararını çiğnemesi dikkat çekerken, konuşmasında yer verdiği “Aynı Peygamber’e secde ediyoruz.” cümlesi kafalarda soru işareti oluşturdu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın üç gün önceki ziyaretinde yine bir ilki gerçekleştirdi.

Uzun süredir hiçbir hükümet yetkilisini karşılamaya gitmeyen Baydemir, Arınç için bu kararını çiğnedi ve havalimanına karşılamaya gitti. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği 27. Başarılı Gazetecilik Ödül töreninde de yan yana oturan ikilinin sıcak sohbeti dikkat çekti. Konuşmasına konuklara Kürtçe “Kentimize hoş geldiniz” diyerek başlayan Baydemir, “Çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir toplum mozaiğinde yaşıyoruz. Neden bu kavga? Aynı Rabbe inanıyoruz. Aynı Peygamber’e secde ediyoruz. İnancım o ki; sadece yaptıklarımızdan değil, yapmadıklarımızdan da bir gün mesul olacak, hesaba tutulacağız. El birliği ile kardeş kavgasını durdurabiliriz” dedi.

Arınç ise, Baydemir’in konuşmasına atıfta bulunarak, Baydemir’in gönlünden koptuğuna inandığı samimi düşüncelerine aynen iştirak ettiğini ifade etti. Baydemir’e teşekkür eden Arınç, “Gönlümüzde yanan sıcaklığın, mutlaka bizi barışa huzura, bu ülkede kardeşliği doyasıya yaşayacağımız günlere yakınlaştırmasını diliyorum. Hükümet olarak bize ne düşüyorsa bunu yapacağız ama gazeteci arkadaşlarımdan da Sayın Baydemir’in konuşmasının ana unsuru olan huzuru, barışı, dostluğu, birbirimizi anlamayı, sesimizi yükselterek biraz daha gür sesle konuşmamız lazım” dedi.

Arınç ve Baydemir, Erdebil Köşkü’ndeki akşam yemeğinde biraraya geldi. Taraf’a göre; Baydemir’in Arınç’a büyük sempati duyduğu gözlendi. Baydemir, bu durumu şöyle özetledi: “Sayın Arınç ne zaman Diyarbakır’a gelse, bizi ziyaret etti. Ayrım yapmadı, valiliğe de gitti, belediyeye de geldi. Takdir ettiğim bir siyasetçidir. Gecede çok önemli bir konuşma yaptı. Çok duygusal biri, yürekten konuşan biri. Verdiği mesajların kişisel mesajları olduğu inancındayım.”

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI