Başbakan Erdoğan, aday listesiyle ilgili açıklama yapıyor

AK Parti, 12 Haziran genel seçimleri için hazırladığı aday listesini YSK’ya sunmasının ardından partinin internet sitesinde de yayınladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aday listesiyle ilgili açıklamasında şunları söyledi:
“12 Haziran milletvekili seçimleriyle alakalı aday listelerimizi saat 17.00 itibaiyle YSK’ya teslim etmiş bulunuyoruz. Tüm aday listelerinin partilerimiz adaylarımız ve demokraismiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

“Burada şunu özellikle vurgulamak istiyorum: Listemiz asla ve asla bir tek kişinin iradesiyle şekillenmiş bir liste değildir. bir haftalık çalışmamız bir üst kurul çalışmasıydı. Ancak bu işin ta tabandan itibaren temayül yoklamalarıyla teşkilatımızın en ücra köşesine kadar hepsinin iradesini kapsayan bir çalışma yapıldı ve bu çalışma daha sonra alt komisyonlara geldi. 12 genel başkan yardımcımızın riyasetinde MYK üyeler, grup başkanvekili arkadaşlarımızdan oluşan kurullarda, il başkanlarımızın katılımıyla çalışmamızı yürüttük.

“Bir tek kişinin iradesiyle mi bu liste oluşturuldu diye iddialar duydum. Bunlar tamamen yanlıştır. Bu süreçte görev almış arkadaşlarımıza yapılmış çok açık bir haksızlıktır. Bu süreçte çalışan tüm arkadaşlarıma burada teşekkür ediyorum. Diğer siyasi partilerle mukayese edilemeyecek bir demokratik olgunluk içerisinde bugünlere vardık. Hiçbir partide olmadığı kadar istişare mekanizmasını yürüttük. Bu çalışmalarla biz üst kurulda attığımız adımlar ve bu adımları atarken de sadece üst kurula gelen isimler değil, 550 çarpı 2, 1100 isim artı milletvekillerimiz bunların hepsi tek tek değerlendirmelerden geçti. ek tek cv’lere baktık, il başkanlarımıza danıştık, referanslarla gerekli bilgileri aldık. birebir mülakatlar gerçekleştirdik. Ara komisyon 2. değerlendirmeyi yaptı. Bu süreçlerden sonra üst kurula geldiğinde de benim başkanlığımda bu çalışmaya başladık. 4 genel başkan yardımcısı vardı. 3 tane de grup başkanvekili arkadaşımı bu çalışmaya kattım. Bir diğer tarafta da baya adayları tanıyabilmek bayanlarda nasıl daha başarılı oluruz bunu da anlayabilmek kadın kolları başkanını sürecin içerisine kattık. Genç bir ekibin oluşması için de gençliği daha yakından tanıması için gençlik kolları başkanım da bu çalışmanın içerisine katıldı. Bekir Bozdağ, Ayşenur Bahçekapılı ve Nurettin Bahçekapılı, Fatma Şahin ve tüm bu çalışmaları yakından takip eden Mustafa Ataş Bey, bu çalışmada bizimle beraber oldu. İnanıyorum ki, başka hiçbir partide böyle bir çalışma olmamıştır. En az hata payıyla, neticeye varmak istedik, ustalık dönemine ulaşmaya çalıştık. Oluşan liste son derece hassas biçimde tüm kesimlerin görüşleri alınarak oluşturuldu. MEvcut 167 milletvekilimiz listedışı kaldı.

“Biz AK Parti olarak 12 Haziran’ın öneminin farkındayız. Sadece partimiz ve Türk demokrasisi değil, ülkemizin geleceği açısından da son derece önemlidir. 12 Haziran’dan itibaren ustalık dönemimize başlıyoruz. Çok daha azimli bir sürecin kapılarını aralıyoruz. Hedefimiz sadece seçimden 1. parti olarak çıkmak değil, daha büyük ve daha donanımlı bir meclis grubuna sahip olabilmektir. Son dönemde tesis ettiğimiz güven ve istikrarın en ufak bir zafiyete düşmeden devam edebilmesi önem taşıyor. Devlet toplum kaynaşmasının perçinlenmesi, ekonomik büyümenin devam etmesi, güven ve istikrarın devam etmesini gerektiriyor. Aday listemizi sadece seçimlerde en yüksek başarıya ulaşmamız açısından değil, seçim sonrasında yeni Türkiye’nin inşa edilebilmesi için kılı kırk yaran bir hassasiyetle hazırladık. birlik siyaseti olarak adlandırdığımız bu siyaset tarzı hiçbir kesimi ötekileştirmeyen bir anlayışa dayanmaktadır. Afyonkarahisar’dan yola çıkarken bir şey söyledik: Bizde etnik bölücülük olmayacak. Dinsel bölücülük olmayacak. Bölgesel ayrımcılık olmayacak. Bunları 3 önemli kırmızı çizgi olarak belirledik. Şuana kadar da bu noktada asla taviz vermedik.

“AK Parti’de mezhep meşrep ayrımı görmeyeceksiniz. Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tümünü kucaklayan bir anlayışı göreceksiniz. Bu diğerlerinde olabilir, ama bizde asla olmayacak. Hanım kardeşlerimizin siyasetteki katılımını arttırmaya ilk günden itibaren önem verdik.

“Gönlümüzden geçen isimlere yer verememenin burukluğunu yaşıyoruz. Milletvekili adayı olmayanlar da 12 Haziran için çalışmalara devam etsinler. Asıl sınav budur. Bizim için esas olan millete hizmet üretmektir. Bunun zemini sadece parlamento, makamlar değildir. Bu bir dava işidir, fedakarlıktır.

“Önümüzde 2 ay var. 15 ya da 16 Nisan’da seçim beyannamesini açıklayacağız. 18’inde Ankara Atrena’da tek tek tanıtacağız.”

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI