BALDA ÇİN’E KARŞI KALİTE ZAMANI

Dünya arıcılığının önemli merkezleri Slovenya ile Hırvatistan’da kışın sert geçmesiyle bal üretimi düşünce Çin’in taklit balları pazarı doldurmaya başladı.
Bu gelişmeler üzerine Türkiye’deki yetkililer üretici ve ihracatçılara çağrı yaparak, özellikle birinci sınıf organik kara kovan balın stratejik öneminin arttığına dikkat çekti.

Dünyada en çok kullanılan iki arı ırkından biri olan Karniyol arısının anavatanı olan Slovenya ve önemli bir arıcılık ülkesi Hırvatistan’da yaşanan rekolte düşüklüğü üzerine bir araştırma yapıldı. Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’teki Türkiye Ticaret Müşavirliği, Ekonomi Bakanlığı’na durumu aktardı. Buna göre, 2011-2012 kış döneminin soğuk geçmesi, fazla kar yağışı ve don sonucunda karakovan cinsi birinci kalite doğal çiçek ballarında rekolte en az yüzde 30 düştü. Tıbbi ve tedavi amaçlı olarak da yoğun şekilde kullanılan kara kovan balının üretiminin azalması ile Çin’in sahte ve taklit balları Zagreb piyasasını doldurmaya başladı. Bilgilendirmede ayrıca, “Bu kapsamda kara kovan cinsi organik birinci sınıf orman ballarımızın kişisel, endüstriyel ve tedavi amaçlı kullanım amacıyla piyasadaki stratejik önemi daha da artacaktır” denildi.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir