BAKAN TANER YILDIZ’DAN ACI TESPİT

Enerji Bakanı Yıldız, akaryakıt fiyatlarının düşmesini kendisinin de istediğini belirtirken yüksek vergilere işaret etti.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,litresi 5 liraya yaklaşan akaryakıt fiyatlarından Hakkâri’de bulunan ancak terör nedeniyle çıkarılamayan petrole, evlerde doğalgaz kullanımını yaygınlaştırma hedefinden siyasi gelişmelere rağmen Suriye ve İran’la enerji politikalarını sürdürme kararlılığını değerlendirdi. Bayilik para kazanma aracı değil
Bakan Yıldız, akaryakıt fiyatlarının düşmesini kendisinin de çok istediğini belirtirken, “Fiyatın yüzde 60’ı vergiden oluşuyor. Vergi dışı kalemlerde diğer ülkelerden farklı değiliz, hatta bizden yüksek olan yerler de var” dedi.
Dağıtım maliyetlerinin yüksekliğine değinen Yıldız, özellikle bayilerin nakitle dönen para kazanma aracı olarak görülmemesi gerektiğini belirtti. Yıldız, “Biraz param var bir akaryakıt bayii açayım nasıl olsa para kazanırım anlayışı gerilerde kaldı. Biz belli bir tonajın, metreküpün altında satanların, cirosu düşük bayilerin kâr etmesinin kolay olmayacağına inanıyoruz. Bunu devletin sübvanse etmesini de doğru bulmuyoruz. Bayilerin yüksek giderleri vatandaşa yüklenemez” dedi.

Azaldı ancak bitmedi

Akaryakıt kaçakçılığına da değinen Bakan Yıldız, büyük kaçakçılığın katırlarla değil gemilerle yapıldığını söyledi. Yıldız, “Katırla yapılan akaryakıt kaçakçılığını gündeme çok getiriyorlar. Ancak asıl büyüklük orada değil, işin ağırlık merkezi katırlarda değil, denizlerde.

Zaman zaman bunun içinde terör örgütünün bulunduğunu görüyoruz. Kaçakçılığı cezbeden unsurları bizim yapacağımız caydırıcı çalışmalarla ortadan kaldırmamız lazım” dedi. Kaçakçılıklamücadele sisteminin tamamen oturmadığını, bu alanda yürütülen çalışmaların henüz sonuçlanmadığını ifade eden Yıldız, “Akaryakıt kaçakçılığında azalma olmuştur ama bitmemiştir. Yeni çalışmalarla sonuca ulaşacağımız kanaatindeyim” dedi.

Güneydoğu’ya özel ekip

Bakan Yıldız, Hakkâri bölgesinde keşfedilen bakır, çinko gibi maden rezervleri ve petrol bulguları olduğuna işaret ederken, “Bölge halkının ve ülkenin refahına asıl bomba koyan ve bunu engellemeye çalışan PKK’dır. Sulama yapacak barajları bile yakıyorlar. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Biz orada petrolü bulunduğu yerden çıkarmaya uğraşacağız” diye konuştu. Bakanlık bünyesinde kurduğu özel bir ekibin hem petrol hem de madencilikte sadece Güneydoğu bölgesiyle alakalı çalışma yaptığını aktaran Yıldız, “Arkadaşlarımı teşvik ediyorum ve hiçbir arkadaşım çekince sakınca görmedi.

Şu anda göreve ilk çıkan mühendislerimizi şantiye olarak Batman ve Adıyaman’a veriyoruz” dedi. Bölgede zaman zaman çalışacak işçi bulamadıklarına da değinen Yıldız, bölge insanına çağrı yaparak “Oradaki Kürt kardeşimizin istihdamçağrılarına mutlaka karşılık vermeleri ve uymaları gerekiyor” mesajı verdi.

Siyaset ve enerji politikamız örtüşmüyor

Bakan Yıldız, son dönemde Türkiye’nin siyasi öncelikleriyle enerji önceliklerinin örtüşmediğini söyledi. Bu durumun özellikle İran ve Suriye’de belirgin bir şekilde yaşandığını belirten Yıldız, “Siyasetle çelişen enerji önceliklerimiz, zamanı gelecek siyasetin önünü açmada yardımcı olacak ve kullanılacaktır. Bugünkü siyasi gelişmelere aldırmadan Mısır’dan başlayacak ve Ortadoğu’nun gazını Suriye üzerinden Türkiye’ye taşıyacak Arap Boru hattı inşaatına devam ediyoruz.

Türkiye’deki 92 kilometrelik boru hattını tamamlıyoruz. Bin 200 km’lik hattı tamamlamaya azimliyiz. Bugünlere rağmen biz bunu devam ettiriyoruz” dedi.

Evinde doğalgaz kullanan kazanır

Yıldız, vatandaşlara doğalgaza geçme tavsiyesinde bulundu. Konutta elektrik tüketiminin az, doğalgaz tüketilmesinin ise daha çok kullanılmasını istediklerini belirten Yıldız, “Vatandaşa evlerinde doğalgaz kullanmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

Doğalgazın abone maliyeti yüksek gibi görünebilir. Ancak bu yakıt daha ekonomik olduğu için6ayda tüm masraflar çıkar, ondan sonraki dönemlerde tasarruf başlar. Vatandaşımız cep telefonunda yaptığı savurganlığı azaltıp o parayla doğalgaz abonesi olsa hem kendileri hem ülke kazanır” dedi.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI