AYVALIK ADALARI TABİAT PARKI’NIN YILLIK DEĞERİ 43 MİLYON $

Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Ayvalık Adaları Tabiat Parkı için hazırlanan Ekonomik Analiz Raporu tamamlandı.
Raporda, bölgenin yıllık ekonomik değeri 43 milyon dolar olarak belirlenirken, deniz kirliliği, altyapı sorunları ve yasadışı balıkçılık faaliyetlerinin ekosistemi tehdit ettiği belirtildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü (TVKGM) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye (UNDP Türkiye) tarafından yürütülen Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı için hazırlanan Ekonomik Analiz Raporu sonuçlandı. Raporda, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın bir yılda ürettiği ekonomik değer 43 milyon dolar olarak belirlendi. Bu değerin yaklaşık 38 milyon dolarının turizm ve rekreasyon hizmetlerinden, 3.5 milyon dolarının da atıksu arıtımından sağlandığı belirtildi. Raporda ayrıca karbon tutmanın yaklaşık 658 bin dolar, erozyon kontrolünün yaklaşık 339 bin 500 dolar, balığın yaklaşık 216 bin 500 dolar ve deniz börülcesinin de yaklaşık 142 bin 500 dolarlık katkı yaptığı belirlendi.

Raporda, bölgede gözlenen denizsel kirlilikle birlikte, altyapı ve yapılaşma sorunlarının ve yasadışı balıkçılığın ekosistem açısından önemli tehdit oluşturduğuna dikkat çekildi. Raporda ayrıca bölge yönetim planının oluşturulması, turizmin, bölgenin koruma alanı statüsüne uygun olarak geliştirilmesi ve balık stoklarının verim oranlarının bilimsel yöntemlerle belirlenmesi gerektiği önerileri de dikkat çekti.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir