Ayak Kokusu Nasıl Giderilir

Her insanın başına gelebilecek kötü bir durum olan ayak kokusu çoğu zaman sıkıntılı bir hal vermektedir.Kimi insan 3 gün ayaklarını yıkamasa bile kokmayabilir. Kimi insanda yeni banyodan çıktıktan sonra temiz çoraplar giyer.Yeni aldığı ayakkabı ile 1 saat dolaştıktan sonra çoraplarını çıkarttığında ayakları fena şekilde kokar.Peki bunun sebebi nedir.Ayak kokusu gidermenin çaresi varmı  dır.Varsa nelerdir.

Birçok yazılan makalelerde bunun çözümleri yazılmış olsa da pekte kesin bir çaresinin olduğunu söylemek zordur.Çünkü bu kişinin fiziki yapısı ile alakalıdır.Yapılan bütün o kokuyu bastırma yöntemleri kullanıldığı sürece etkisini göstermektedir.Süreci kestiğinizde kokuda yeniden meydana çıkar.Bunu okuyunca çokta çaresiz olduğunuzu düşünmeyin sakın.Elbette faydaları vardır.Dedik ya kişinin fiziki yapısı ile alakalı bir durumdur.Şimdi bunları sırası ile ele alalım.

Öncelikle aşırı terleyen biri iseniz sık sık ayaklarınızı yıkamak ilk çözümdür.Günde 5 vakit abdest almak hem dinen hemde sağlık açısından önemli olduğunu biliyoruz.O zaman ilk yapacağımız iş ayaklarımızı sık sık yıkamaktır.Peki çalışan kişiler bunu nasıl yapacak.Sonuçta hemen hemen çoğumuz evde değiliz.İşyeri ne kadar müsait makine başında çalışan biri bunu nasıl yapacak.Haklı olabilirsiniz ama kendinize sadece 2-3 dakika ayıracak zamanımız mutlaka vardır.

ayak kokusu nasıl giderilir 300x150 - Ayak Kokusu Nasıl Giderilir

Çorap seçimi çok önemli bu konuda.Kesinlikle merserize yani naylon çorap giymeyeceksiniz.Giyebileceğiniz tek çorap türü pamuklu çorap olmak zorundadır.yaz yada kış fark etmez ama çorabınız pamuklu olmalıdır.Pamuklu çorap yapısı gereği gözeneklidir.Ayaklarınızın hava ile temasını sağlar.Diğer çoraplarda bu özellik yoktur.

Ayakkabı seçerken dikkat etmemiz gereken hususlar başlıca söyledir..Suni deri yada sentetikten imal edilmiş ayakkabıları giymeyeceksiniz.Buda demektir ki hakiki deri ayakkabı giyeceksiniz.Evde ayakkabıları çıkardığınızda hava alması için müsait bir ortam olması gerekir.Gün boyu ayağınızdan ayakkabıya nüfuz eden bakterilerin dağılması için bu şarttır.Çıplak ayak ile kesinlikle ayakkabı giymeyin.Çünkü yine aynı durum söz konusu meydana gelir.Ayağınızdaki bakteriler ayakkabınız içine işler.Daha kötüsü havalanmamış ayakkabıda bu ter ile birlikte yapışan bakteriler kurur.Siz ayakkabıyı tekrar giydiğnizde bu kuruyan bakteriler harekete geçerler.

Ayaktaki ölü derilerde ayak kokusunu tetikleyen bir etkendir.Özellikle topuk bölgelerinde daha çok rastlanan bu kalın tabakayı en aza indirmek için çaba göstermelisiniz.Topuk taşı bunlardan bir tanesidir.Piyasada değişik türlerde ölü deriyi yok eden ürünler bulunmaktadır.Yalnız burda dikkat etmeniz gereken en önemli husus alacağınız ürünün Ph değerinin yüksek olmamasıdır.

Aynı ayakkabıyı üst üste giymeyin.İmkanınız var ise her gün değişik ayakkabı giymeye çalışın.Bu size diğer ayakkabınızın daha çok hava alarak temiz kalma fırsatı sağlar.Özellikle yazın bu değişimi daha sık tutun.Terlemenin en yoğun olduğu aylar yaz aylarıdır.Yaz aylarında terlik dahi giyseniz bu işlemi yani havalandırma işlemini ihmal etmeyin.Sırası gelmişken ayakkabılarda bu durum olmasada terliklerde bazen karşımıza çıkabiliyor.Asla başkasının terliğini giymeyin.Kendi terliğinizide başkası tarafında giyilmesine müsade etmeyin.Bu hem sizin hemde karşınızdaki kişi için en doğru yöntemdir.

Bütün bunları kişisel ayak temizliği olarak düşünebilirsiniz.Bunların hepsini elinizden geldiğince uygulandıktan sonra sıra geldi takviye diyebileceğimiz doğal yada ticari ürünlerin açıklamasını yapmaya.Ayak Kokusunu Nasıl Giderilir sorusu için aşağıdaki ürünleri tavsiye edebiliriz.

ayak kokusu 300x158 - Ayak Kokusu Nasıl Giderilir

Çay:Çayın içinde bulunan tanik asit gözenekleri açamaya derinin daha sağlıklı ve rahat nefes alamsını sağlayan etken bir maddedir.Evinizde akşam içtiğiniz çayın suyunu bir leğen suya döküp ayaklarınızı 15-20 dakika bu suda bekletmeniz faydalı olacaktır.

Karbonat:Ph özelliği sayesinde nötralize olan terler ayağınızın daha az kokmasına yardımcı olur.2 tatlı kaşığı karbonatı bir leğen suya döküp yine ortalama 15-20 dakika suda bekletmelisiniz.Unutmayın su ayağınızı sokacak şekilde sıcak olmalıdır.Bu işlemi 1 hafta boyunca tekrarlamanız faydanıza olacak.

Sirke:Sirke belkide sadece ayak kokusu için değil bir çok derde deva diyebiliriz.Sirkede bulunan asit ayaktaki bakterilerin yaşam ortamını sona erdirir.Yine klasik bir leğene ayaklarınınız tamamı sığacak şekilde su doldurup 1.5 su bardağı sirkeyi içine boşaltın ve ayaklarınızı bu suda 15 dakika kadar bekletin.Dikkat edin ev yapımı doğal sirke çok daha etkilidir.Ama piyasadan satın almış olduğunuz sirkede bu işte faydalıdır.Tabi bu arada elma sirkesi olması gerektiğini belirtelim.Sakın sirkeyi direk olarak kullanmayın.Mutlaka sulandırılmış olarak kullanın.Direk elma sirkesi kullanmak faydadan çok zarar getirebilir.Çünkü elma sirkesinde asetik asit vardır.

Lavanta Yağı:Bu son madde ayak kokusunu yok etmek yerine biraz kokuyu bastırmaya yardımcı olan bir seçenektir.Yöntem yine aynıdır.Meşhur leğenimizin içine yaklaşık 15-20 damla lanavta yağını damlatıp içinde 15-20 dakika bekletiyoruz.Haftada 2 kez bu işlemi tekrarlamak faydalı olur.

Unutmayınki yukarıda verdiğimiz tavsiyeler her kişide mutlak kesin çözüm sağlar diye bir şart yok.Kişinin fiziki yapısı en önemli etkendir.Biz sadece tavsiyede bulunuyoruz.Ama şu da bir gerçek bunları bir yada bir kaçını uyguladığınız takdirde koku azalmasını göreceksiniz.En önemlisi kabullenmektir.Hiç bir şey yapmamaktansa çare aramak sizcede mantıklı olan değilmidir.Faydası olduğunu düşündüğümüz bu yazımızın faydalı olması dileklerimizle. Kokusuz ayaklı günler…

 

Etiketler:

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI