“Avrupa birincisiyiz”

Bakan Eker: Türkiye GSMH/tarımsal nüfus oranında Fransa, İtalya ve İspanya’yı geçti

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Adana’da haftalık yayımlanan Refleks Gazetesi’nce düzenlenen ”İş’e Yarayan Toplantılar” etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ”Tarım-Gıda Politikaları ve Gıda Sektörüne Yansımaları Toplantısı”nda konuştu.

Bakan Eker, TÜİK’in verilerine göre Türkiye’nin geçen yılki kırmızı et üretiminin 781 bin ton civarında olduğunu, kayıt dışı üretimin de eklenmesiyle bu rakamın 1 milyon tonu bulduğunu söyledi. Eker, “Biz 1 milyon tonluk üretimimizin yanında sadece 160 bin tonluk bir ihracat yaparak fiyatları düzeltmeyi başardık. Et fiyatını kıymada ortalama yüzde 20, kuşbaşında ortalama yüzde 20-21 civarında düşürdük” dedi.

Bakan Eker sözlerine AB ile türkiye arasında yapılan karşılaştırmaya dikkat çekerek devam etti: AB’de üretilen kırmızı etin tamamı sığır sayılıyor oysa bunun yüzde 45’i domuz eti.

AVRUPA BİRİNCİSİYİZ
Bakan Eker Türkiye’nin tarım ve hayvancılıktaki başarısını şöyle açıkladı: Türkiye “tarımsal nüfus/gayri safi milli hasıla” oranında Fransa, İtalya, İspanya’yı geride bırakarak Avrupa birinicisi oldu. Dünya srlamasında da 11. sıradan 8.ci sıraya çıktı.
2023 yılında Türkiye iki ülkeyi daha geride bırakarak 6. sıraya yükselecek.

TÜRKİYE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ÜLKESİ
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker kamuoyu tarafından gözardı edilen bir gerçeğe de dikkat çekerek şöyle ded: Küçükbaş hayvanlar bizim coğrafyamıza daha uygun. Türkiye aslen sığırlara uygun bir coğrafya değil. Hatta bunu çok iyi anlatan bir de atasözümüz var ‘Buğdayla koyun gerisi oyun’ dedi.

Türkiye’deki hayvan sayıları ile ilgili doğru olmayan rakamların kamuoyuna duyurulduğunun altını çizen Eker, küçükbaş hayvan varlığında azalma olmasına karşın büyükbaşta ise verimlilik artışı yaşandığını bildirdi.

Eker, Türkiye’de ilk hayvan sayımının 1984 yılında yapıldığını ve önceki rakamların gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

”1984’de yapılan sayıma göre Türkiye’nin sığır varlığı 14 milyon iken bugün ise 11 milyon. 14 milyon adedin içerisindeki kültür ırkı sayısı ise 480 bin adet. Bugünkü 11 milyon rakamının içerisindeki kültür ırkı sayısı ise yüzde 38 oranında. Kültür ırklarının süt verimi ve et verimi ise yerli ırklara göre daha fazla. Sığır sayımız 11 milyon adet ama bunların verimi çok yüksek.

Küçükbaş, yani koyun ve keçi sayısındaki azalmanın önüne geçmek için besicilere önemli destekler sağlıyoruz. 2002’de 6 bin 800 hektar olan mera ıslahını, bizim dönemimizde 344 bin hektara çıkarttık. Ülkemizdeki koyun ve keçi varlığını çok iyi noktalara getirme kararındayız.”

TARIM ARAZİLERİMİZ ARTACAK
Tarımın geniş bir alanda değerlendirilmesi gerektiğini belirten Eker, Çukurova’da 500 bin hektar üzerinde tarıma elverişli arazinin bulunduğunu, bunun yüzde 64’ünün sulanabilir olduğunu ifade etti. Eker, Yedigöze Barajı’nın devreye girmesiyle 75 bin hektar araziye bu olanağın sunulacağını ve böylece yöredeki sulanabilir tarım arazisi miktarının yüzde 84’e çıkacağını söyledi.

ET İTHALATINDA GEREKLİ TEDBİRLERİ ALDIK
”Türkiye’de et ithalatını ilk defa bizim yaptığımız doğru değil” diyen Eker, şöyle konuştu:

”Geçmişte de et ithalatı yapıldı. 1997 yılında et ithalatının durdurulmasında benim de imzam bulunuyor. Devletin kayıtları ortada. Et ithalatını biz başlatmadık. Tedbir almamız gerekiyordu biz onları aldık. Hükümet olarak Türkiye’nin üretim gücünü artırıyoruz.”

Geçen yılın nisan ayında karkas et fiyatının 14 liraya çıkması üzerine gerekli önlemleri aldıklarını anlatan Eker, et ithalatı yapılmasını kararlaştırdıklarını vurguladı. Kararın ardından geçen yılın 26 Nisan tarihinden bugüne kadar 160 bin ton et ithalatı yaptıklarını anlatan Eker, böylece fiyatlarda da düşüşler meydana geldiğini belirtti.

Eker, ithalat kararı alırken besiciye yönelik tedbirler de aldıklarını vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

”İthalattaki gümrük vergisini yüzde 45’e çıkarttık. Hayvanını mezbahaya götürerek kestirenlere hayvan başına 300 lira destek verdik. Bunun yanında faizsiz kredi desteği uygulaması başlattık. 1 Ağustos-31 Aralık 2010 tarihleri arasında, 48 bin 644 kişiye, toplam 3 milyar 600 milyon lira faizsiz hayvancılık kredisi kullandırdık. Faizsiz kredi kullandırmaya bu yıl da devam edeceğiz. Ayrıca, üreticiye yem bitkisi üretmeleri için de desteklerde bulunduk.”

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI
Dünyada sexle ilgili yasalar ve istatistikleri Dünyada sexle ilgili yasalar ve istatistikleri

-Arizona Cottonwood da yasalara gore , plaj da çıplak güneşlenen kadinlari , plaj görevlileri siyah poşete koyarak plajdan cıkarıyorlar. -Tayvan...

DEVAMI