Astronomik tazminat geliyor!

Santrali işleten firma hane başına 12 bin dolar, kişi başına 9 bin dolar tazminat ödeyecek

apon hükümeti, 11 Mart’ta meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremden sonra zarar gören Fukuşima nükleer enerji santralini işleten şirketten, bölgeye terketmek zorunda kalanların zararlarını tazmin etmesini istedi.

Hükümet, Fukuşima Daiçi nükleer enerji santralinin işletmecisi Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi’nin (TEPCO), tsunami nedeniyle zarar gören santralin yaydığı radyasyondan kaçan her haneye en kısa sürede 12 bin dolar, her bireye ise 9 bin dolar tazminat ödeyeceğini söyledi. Japon hükümeti sözcüsü Yukio Edano, “Tokyo Elektrik Şirketi, insanlara, evlerini tahliye etmeleri veya evlerinden çıkmamalarının istenmesi dolayısıyla yaşadıkları kayıplara karşılık, acilen ve hızla tazminat ödemesi yapacak.” dedi.

Ayrıca hükümetin şirketin ağır tazminat yükünden dolayı iflas etmemesi için bir destek fonu da oluşturacağı açıklandı.

Fukuşima nükleer santraline 30 kilometreye kadar mesafedeki alanlarda 48 bin aile yaşıyor.

Japonya’daki çok şiddetli deprem ve Fukuşima felaketi nedeniyle evleri yıkılan veya terketmek zorunda kalanlardan yaklaşık 140 bini halen sığınaklarda yaşıyor.

Tepco, nükleer santralde hala istikrar sağlamaya çalışıyor. JP Morgan, Tepco şirketinin 2 trilyon yene (24 milyar dolar) varan tazminat talepleriyle karşılaşabileceğini kaydediyor.

1 cevap

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir