ARTIK DÜNYANIN EN DEĞERLİ ŞİRKETİ DEĞİL

Apple hisselerinde iPhone 5 satışlarına bağlı yaşanan düşüş şirketin tarihin en değerli firması unvanını kaybetmesine neden oldu.

Teknoloji sektöründe ürünleri nefes tutularak beklenen Apple’ın son akıllı telefonu iPhone 5’de istediği satış rakamlarını görememesi ve Asyalı rakiplerinin ürünlerinin daha fazla heyecan yaratması, şirketin hissesinde büyük düşüşe neden oldu.

Hisse senedinin borsada değer kaybetmesi Apple’a oldukça pahalıya patladı.

Şirket geçen yıl Eylül ayında hisse senedinin 705 dolara kadar çıkmasıyla elde ettiği tarihin en değerli şirketi unvanını elinden kaçırdı.

iPhone 5 satışları hüsrana uğrayan Apple, geçen Eylül ayından bu yana hissesinde toplamda yüzde 37 oranında değer kaybı yaşadı.

EN DEĞERLİ ŞİRKET EXXON MOBIL

ABD’li enerji devi Exxon Mobil, Apple hisselerindeki değer kaybının ardından yeniden borsaların en değerli şirketi oldu.

Cuma günü Wall Street kapanışıyla birlikte Apple’ın toplam piyasa değeri 413 milyar dolara olurken, Exxon Mobil’in piyasa değeri 418 milyar dolardı.

Exxon Mobil ile Apple arasındaki birincilik savaşı uzun yıllara dayanıyor. iPhone ile akıllı telefon pazarını silip süpüren Apple, ilk birincilik savaşına 2005 yılında dahil oldu ancak o yıl en değerli şirketi Exxon’du.

2011 yılına gelindiğindeyse Apple birincilik koltuğunu Exxon’dan bir ara geri aldı ancak 2012’nin başlarında yine ikinci sıraya geriledi.

BEKLENTİLERİ KARŞILAYAMADI

Geçen hafta Çarşamba günü bilanço açıklayan Apple, geçen yılın son çeyreğinde yaklaşık 48 milyon iPhone sattığını açıklasa da yatırımcılar ve analistlerin beklentisinin gerisinde kaldı.

Bilançonun açıklamasının ardından başlayan işlem gününde yani Perşembe günü şirket hisselerindeki yüzde 10’a yakın düşüşle piyasa değerinden 50 milyar dolar kaybetti.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI