Arap bereketi!

Antalya doldu, taştı… Turist sayısı memnun edici durumda

Kuzey Afrika’da yaşanan olaylar, kış aylarında turistler tarafından tercih edilen Mısır ve Tunus’un turizmini olumsuz etkilerken, Türkiye’nin tatil merkezi Antalya’ya ilgiyi artırdı. Bu yıl kış sezonunda Antalya’ya gelen turist sayısından memnun kalan turizmciler, gelecek sene için ise bu etkinin geçmesiyle, önlerini görememekten kaygılı.

A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, özellikle kış aylarında sıcak olması nedeniyle soğuk ülkelerden gelen turistlerin tercih ettiği Mısır ve Tunus, bu yıl turizm anlamında kan kaybederken, Antalya’ya ilk 4 ayında gelen turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,77 oranında arttı.

Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün verilerine göre, 2011 yılının Ocak-Nisan döneminde Antalya’ya gelen turist sayısı 1 milyon 502 bin 315 kişiye çıktı. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 1 milyon 148 bin 782 kişiydi.

Antalya’da otelleri kış sezonunda en çok Rus turistler doldurdu. Almanların ardından Antalya’ya en çok tercih eden Rus turist sayısı bu yılın ilk 4 ayında yüzde 106,5 oranında artarak 185 bin 98’e çıktı. İlk 4 ayda Antalya’ya gelen Alman sayısı ise 531 bin 83’e ulaştı.

İran’dan gelen turist sayısı yüzde 105,7 oranında artarak, 22 bin 280’den 45 bin 832’ye çıkarken, Finlandiya’dan gelen turist sayısı da 10 bin 20’den 21 bin 394’e yükseldi.

”BU SENE İYİ GEÇTİ AMA ÇARKLAR HER AN TERSİNE DÖNEBİLİR”
Fame Residence Hotels Koordinatörü Erkut Kara, Kuzey Afrika’daki olaylar nedeniyle özellikle Rus turistlerin kış tatili için Antalya’yı seçmesiyle, bu yıl ilk defa kış aylarında sektörün yüzünün güldüğünü ve çok iyi bir sezon geçirdiklerini belirtti.

Bu sezon kur düzeyinin de iyi gittiğini, enflasyonist baskının az olduğunu ve Kuzey Afrika’daki siyasi olaylar nedeniyle yaptıkları kontrat sayısının arttığını anlatan Kara, bunun da karlılıklarını olumlu etkilediğini söyledi.

Bu yıl otellerin çok daha fazla fiyat artışı yapmadığını bildiren Kara, özellikle Rus pazarı kontratlarının oldukça arttığını ifade etti.

Kış dönemindeki gelişmelerin oldukça sevindirici olmasına rağmen, bir sonraki sene için tedirgin olduklarını belirten Kara, şunları kaydetti:

”Ancak gelecek sene bu trend tam tersine dönebilir, bu sene iyi geçti ama çarklar her an tersine dönebilir. Mısır ve Tunus’tan ciddi aksiyon bekleniyor. Mısır ve Tunus’ta, devlet turistleri geri çekmek için özel destekler veriyor ve bunlar daha şimdiden başladı. Ekonomilerini tekrardan canlandırmak için gelen turistlere havaalanına gelişlerinde alışveriş çeki bile veriyorlar.

Biliyorsunuz bir dönem yine Mısır’da patlamalar olmuş ve turist sayısı azalmıştı. 2000’li yıllarda piramitler, mumyalarla ilgili yazılan bir çok kitap ve çekilen bir çok film sayesinde ülkeye giden turist sayısı tekrar artmıştı. Aynı bu şekilde şimdi kaybettikleri turist potansiyelini geri almak için ellerinden geleni yapıyorlar. Tunus’ta tatil yapanlara bir tatil bedava şeklinde promosyonlar yapıldığı duyumu aldık.Buna hiç bir tüketici kayıtsız kalamaz. Son derece etkili, kesenin ağzını sonuna kadar açıyorlar.”

Bunun da bu sene iyi giden kış operasyonlarımızda seneye sıkıntı yaşama ihtimali anlamına geldiğini ifade eden Kara, rakip destinasyonların ne zaman ne yapacağının belli olmadığını, sektörün pamuk ipliğine bağlı olduğunu, bu nedenle Türkiye’nin de kendilerine göre önlemler alması gerektiğini söyledi.

”DENİZ-KUM-GÜNEŞ ÜÇGENİNDEN KURTULMALIYIZ”
Yurtdışında Türkiye’nin güneyindeki turizm şehirleri ve Antalya için sadece”deniz-kum-güneş üçgeni” algılaması olduğunu ifade eden Kara, bu imajı değiştirmek gerektiğini söyledi.

Aspendos’ta çok özel festivaller olduğunu ancak bunu turistlerin duymadığını, Efes’in tarihi güzelliklerinden bazı turistlerin bihaber olduğunu anlatan Kara, bu konuda yeterli tanıtımın yapılmadığını savundu.

Antalya’da zaman zaman otellerin futbol takımlarını ağırladığına işaret eden Kara, ”neden bu takımların arasında Barcelona, Chelsea olmasın? Örneğin bu tip takımları THY getirebilir, ancak bunun için öncelikle devlet desteği şart” diye konuştu.

Eskiden Antalya’da havaalanında sadece taksilerin çalıştığını, şehre ulaşımın çok zor olduğunu anlatan Kara, bir şehre turist çekmenin yanı sıra turistlere doğru, düzgün ve güvenilir hizmet vermenin de önemli olduğunu söyledi.

Turist çeken şehirlerde taksi şoförlerinin temizliğinden, dil bilen polislere, kalifiye personelden, güvenilir esnafa kadar çok önemli faktörler bulunduğunu ifade eden Kara, turizm bölgelerini bu anlamda üzerine düşeni yapmaları gerektiğini savundu.

MISIR’DA OTEL KURMA PLANI ASKIDA
Antalya’nın artık tesise doyduğunu iddia eden Kara, bu nedenle küresel krizin etkileri geçtikten sonra büyüme planlarında İstanbul ve Mısır bulunduğunu ancak Mısır’daki son gelişmelerden sonra bunu askıya aldıklarını kaydetti.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI