Arap Baharı’nın sırları

635228 detay - Arap Baharı'nın sırlarıArap Baharından bölgesel çekişmeler ortaya çıkıyor

SIRLAR…

“Arap Baharı’nın ardında sırlar yatıyor. Türkiye ve Katar artık Beşşar Esad’ın Suriye rejimine karşı büyük bir kızgınlık beslemeye başladı – hatta Türkler Suriye sınırları içinde “güvenli bölge” oluşturmayı planlıyor, Türkiye sınırına yönelik bir mülteci akımı korkusundan dolayı – bu arada Körfez Arapları Cezayir’in gizliden gizliye Libya’yı yeniden silahlandırdığından şüphe duyuyorlar.” (Öte yandan Katar da Libya operasyonun da fiilen yer alıyor.)

Bu sözler Independent ortadoğu muhabiri Robert Fisk’e ait ‘Arap Baharından bölgesel çekişmeler ortaya çıkıyor’ adlı makalesinden

Makale;

SURİYE ÇİLEDEN ÇIKTI; KATAR YATIRIMLARINI DURDURDU
Türkiye Esad’ın kendi kardeşinin silahlı canilerini Suriye şehirlerindeki sokaklardan geri çekme sözünü ikinci kere lekelediğine inanıyor, Katar’ın El Cezire televizyon kanalının Suriye haberleri Suriyelileri öylesine çileden çıkardı ki ülkedeki 4 milyar dolarlık Katar yatırım projelerini durdurdular.

KATAR LİBYALI İSYANCILARA DESTEK VE EĞİTİM VERİYOR
Katar’ın kendi silahlı kuvvetleri şu an Libya’nın batısındaki liman şehri Misrata’daki Libyalı isyancılara destek veriyor, Katarlı subaylar savaşma konusunda gerillaların eğitimine destek veriyor. Katar’ın Libya’daki katılımına dair herhangi resmi bir açıklama yapılmamasına karşın, bu Körfez emirliğinin Crete’de altı Miraj savaş uçağı bulunuyor ve Libya üzerinde sorti yapıyorlar.

CEZAYİR KADDAFİ ORDUSUNA YARDIM EDİYOR, KATAR KAYGILI
Cezayir’in yaklaşık 1200km uzunluğundaki çöl sınırı boyunca Kaddafi rejimine tank ve askeri zırhlı personel taşıyıcısı sağladığı kaygısı, Katar Emiri’nin Kaddafi’nin ordusundan daha donanımlı bir orduya sahip Cezayir Başkanı Adelaziz Bouteflika’ya yaptığı son ziyaretin nedeni.

TÜRKİYE SURİYE’DE GÜVENLİ BÖLGE OLUŞTURMAYI PLANLIYOR
Daha ciddiyet taşıyan ise, muhtemelen, Türkiye Suriye’deki ayaklanma topyekün bir sivil savaşa dönerse, Kuzey Suriye sınırı içinde bir “güvenli bölge” oluşturmayı planlıyor. Türkiye, 1991’de Kuveyt’in bağımsızlığını takiben Saddam Hüseyin’in askeri kuvvetlerini Kürtlere karşı kullandığında haftalarca yüzbinlerce Irak Kürdünün kendi sınırına akmasının korkusunu hatırlıyor. Binlercesi dondurucu dağlarda öldü ve sadece Kuzey Irak içindeki ABD güvenli bölgesi sayesinde Türkler göçmenleri geri gönderdi.

ESAD’IN KÜRTLERE VATANDAŞLIK VERECEĞİNE İNANILMIYOR
Kuzey Irak’taki gibi, Kuzey Suriye’nin nüfusunun bir kısmı Kürt; pek çok kişi Esad’ın onlara vatandaşlık verme sözünü tutma eğilimi içinde olmadığına inanıyor ve Türk güçleri kendi ülkelerinin güney doğusunda hala dağlarda kendi teröristleri ile savaşıyor; devletsiz Kürtlerin sınırını geçmesini istemiyor artık.

ESAD SÖZÜNÜ TUTAMADI TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI KIZDI
Esad anlaşılan Türklere askerlerini caddelerden çekeceğini kamuoyuna duyuracağı sözü vermişti, fakat bunu yapmakta başarısız oldu – bu Türkiye’nin dışişleri bakanını özellikle kızdırdı.

BAHREYN’DEKİ İSYANLARIN BASTIRILMASINDA İNGİLİZ ROLÜ
Arap Baharı süreci içinde bir başka vakada bilgi edinme talebi ile gün yüzüne çıktı. The Telgraph’tan James Kirkup’un haberine göre, Bahreyn’deki ayaklanmaların bastırılması için Suudi Arabistan’dan gönderilen birliklerden bir kısmına İngilizler eğitim vermiş olabilir.

Makaleden;

İNGİLTERE’NİN SUUDİ ARABİSTAN’DA GİZLİ ASKERİ EĞİTİM EKİBİ VAR
Bahreyn’deki ayaklanmalar esnasında Suudi Arabistan birlikleri, Bahreyn’de azınlıktaki Sünni yönetimine destek maksadıyla ülkeye girmişti. İngiltere’nin Suudi Arabistan’da gizli askeri eğitim ekibi bulunuyor. Bu ülkedeki İngiliz ordu personeli Kral’ın kalabalıkların kontrolü gibi konularda hem öğüt hem de eğitim veriyor.

İNGİLİZ SİLAHLI KUVVETLER BAKANI: İNGİLİZLER EĞİTMİŞ OLABİLİR
İngiliz hükümetinden bilgi edinme hakkı kapsamında istenilen bilgiye karşılık, İngiliz Milli Savunma bakanı Nick Harvey, hükümetin İngilizler tarafından eğitilmiş Suudilerin Bahreyn’deki operasyonda yer alma olasılığını göz ardı edemediklerini söyledi.

” Bahreyn’de konuşlandırılan Suudi Arabistan Ulusal Muhafız Birliği’ndeki kişilerin bir kısmı İngiliz ordu misyonu tarafından eğitim almış olabilir” dedi.

EĞİTİMİ ALANLAR İÇİNDE BAHREYN KRALİYET AİLESİ MENSUPLARI DA VAR
Independent’a yer alan ‘baskı başladıktan sonra dahi İngiltere Bahreynli subayları eğitti’ adlı başka bir makalede de beş Bahreyn’li subay geçen aya kadar Sandhurst’taki İngiliz Kraliyet Askeri Akademisinde( elit askeri akademisinde) eğitim desteği aldı deniyor.

Makaleden;

Sandhurst’ta eğitim alan en son beş Bahreynli arasında, Şeyh Muhammed Bin Salman El Halife ve Bahreyn’in veliahtı Şeyh Salman Bin Hamid El Halife da bulunuyor.

Bahreyn Kralı Hamİd Bin İsa El Halife da Sandhurst mezunu. Resmi rakamlara göre de 1995’ten bu yana Akademi’de 61 Bahreynli eğitim aldı.

BAĞLANTININ HALA SÜRMESİ ŞAŞIRTICI
Liberal Demokrat Parti’nin eski lideri Sir Menzies Campbell Bahreyn’de yaşanan şiddete karşın bağlantının sürdürülmesinin “şaşırtıcı” olduğunu söylüyor ve ” En azından bu anlaşmalar politik değişimlerin sonucuna kadar askıda bekletilmeliydi.” diyor.

İNGİLTERE’NİN BÜYÜK ÇELİŞKİSİ ‘AFFALLATICI’
Bilgi edinme talebinde bulunan kampanyacı Nishma Doshi ise “Libya’yı protestocuları savunmak adına işgal ederken, aynı anda Bahreyn’deki protestocuları öldüren güçleri eğitmek affallatıcı” açıklamasında bulundu.

İngiliz Milli Savunma Bakanlığı sözcüsü “savunma eğitimi için yapılan bütün deniz aşırı talepler duruma göre değerlendiriliyor, eğer böylesi bir eğitimin insan hakları istismarına yol açacağını düşünsek bu talep karşılanmazdı…” dedi.

Uluslararası Af Örgütü’nün Bahreyn’deki ayaklanmalar esnasında yaşananları insani dram olarak nitelendirdiği ve Batılıların dikkatini bu ülkeye de çekmeye çalıştığı düşünülürse, İngiltere’nin devlet kademesinden bilgi edinme talebine karşılık yapılan açıklamanın önemi görülür.

Arap Baharı’nın daha nelere gebe olacağını ise sürati ve yaygınlığı düşünüldüğünde tahmin etmek kolay değil.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI