ARAÇLARINI AVLAYACAK LAZER

Almanya’nın Rheinmetall Defence şirketi, aynı anda iki insansız hava aracını vurabilen lazer sistemi geliştirdi.
Tanıtımı yapılan en son teknoloji silah sistemi, insansız hava araçlarının vurulması zor hedefler olmaktan çıkmaya başlayacağına işaret etti.

Alman savunma firması Rheinmetall Defence, hızla hareket eden insansız hava araçlarını yaklaşık 2 km mesafeden vurabilen lazer silah sistemini tanıttı. İki lazer silahı bulunan sistem, bir kilometre mesafede bukunan çelik kirişleri delip geçti.

BBC’nin haberine göre, Rheinmetall Defence, geliştirilme aşamasında olan silahın mobil hale getirileceğini ve otomatik lazer topu entegre edileceğini belirtti.

50kW gücünde lazer ateşleyen silah, radar ve optik sistemler kullanarak yaklaşmakta olan iki insansız hava aracını tespit edebilior. Silah programlanan menzile giren ve saniyede 50 metre hızla ilerleyen hava aracını vurabiliyor.

GELİŞMİŞ TAKİP SİSTEMİ

Lazer sistemi, ilk olarak radar ile insansız hava araçlarının bulunduğu bölgeyi tespit ediyor, ardından optik sistem aracılığıyla takibe başlıyor.

Rheinmetall’ın gerçekleştirdiği testte 15 mm kalınlığındaki çelik kirişleri kesmeyi başaran lazer, birçok insansız hava aracının zırhını delebilcek özelliğe sahip olduğunu gösterdi. Rheinmetall, lazer silah sistemini karlı, güneşli ve yağmurlu havalarda test edildiğini ve her türlü hava şartında kullanılabildiğini ifade etti.

Şirket, bundan sonraki aşamada, silaha 35 mm’lik top yerleştirerek çeşitli zırhlı araçların üzerine monte etmeyi planlıyor.

BBC, dünya genelinde birçok ülke ve kurumun lazer odaklı veya lazer entegreli silahlar üzerinde çalıştığını belirtti. Örnek olarak, ABD savunma sanayisinin önde gelen şirketlerinden Raytheon, 2010 50 kW gücünde uçak savar silahını tanıtmıştı. ABD ordusu ise Haziran 2012’de hedefe lazer güdümlü ‘yıldırım’ ateşleyen bir silahın ilk detaylarını sunmuştu.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir