Antalya tepki mi verecek?

Belediye seçimlerinde tepkisini ortaya koyan ve belediye başkanını değiştiren Antalya görünüşe göre bu başkandan da umduğunu bulamadı. Halk tepki olarak geri dönebilir

Antalya’nın diğer büyük şehirlerden ayrıcalığı, turizm ağırlıklı büyümesi. Hatta Türkiye’ye gelen turistlerin yaklaşık yarısını ağırlıyor. Turizmin başkenti de denilebilir. Ama Antalya aynı zamanda gelişmiş bir tarım kenti de. Turizmde yarattığı istihdamla hemen hemen bütün illerden göç alıyor. Türkiye’nin net göç hızında Tekirdağ’dan sonra ikinci ili. 2010 yılında 1 milyon 978 bin, yani 2 milyona dayanmış nüfus. Bunun içerisinde Antalya’da doğanların sayısı 1 milyon 14 bin. Diğer yarısı göçlerle gelmiş. En çok da Konyalılar, Burdurlular ve Ispartalılar var. Yani civar illerden. Göçle nüfusun hızla artması sonucu 2007’de 1milyon 89 bin olan seçmen sayısı 2011’de 1 milyon 291 bine çıkmış. Milletvekili sayısı da 13’ten 14’e yükselmiş. Geçen seçimdeki paylaşım 5 AK Parti, 5 CHP ve 3 MHP şeklindeydi. Daha sonra AK Parti’den bir milletvekili istifa edip MHP’ye geçti. Oy oranı bakımından AK Parti yüzde 34 ile önde, CHP yüzde 29, MHP ise yüzde 19 ile takip ediyor. Seçmen sayısı 200 bin artmış. DP ve GP’nin yüzde 10’u aşan oylarının düşeceği de varsayılırsa, iki partide yoğunlaşma olabilir. AK Parti 12 Haziran seçimlerinde arayı açıp daha fazlamilletvekili çıkarabilir. Vekil sayısını 6 veya 7’ye yükseltebilir. CHP’nin ise bazı handikapları var.

AK PARTİ SORUNSUZ
AK Parti aday listesinde Antalyalıya ters gelecek isim yok. Vecdi Gönül, Mevlüt Çavuşoğlu, Sadık Badak ve Abdurrahman Arıcı zaten milletvekili. Listede olmayan ise Mehmet Ali Şahin. Listeye üçüncü sıradan giren Menderes Türel de belediye başkanı seçilemese bile tanınmış biri. AK Parti aday listesi sorunsuz gibi. Türkiye’de ne oy oranını tutturursa burada biraz daha aşağısında kalır o kadar.

TURİZMCİ NİYE YOK
CHP ise geçmiş seçime göre daha sorunlu görünüyor. Liste başı Deniz Baykal, ancak artık genel başkan değil. Antalyalıların bugüne kadar bir sokağa bile ismini vermediği Baykal’ı ne ölçüde sevdiğini bu seçimde göreceğiz. Listede Antalyalının seveceği isimler üçten sonra başlıyor. Oraya kadar Baykal’ın listesi diye değerlendiriliyor. Baykal da geçmiş seçimlerde olmadığı kadar çalışıyor. Sabahtan gece yarılarına kadar. Ancak CHP turizmcileri küstürmüş. Söz vermesine karşılık listeye herhangi birisini koyamamış. Turizmin başkentinde partilerin seçilebilecek sıralarında turizmci aday yok. Halbuki sadece turizmsektöründe çalışan Antalyalı sayısı 145 bin. Bu da bir başka gariplik.

BELEDİYE SORUNU
CHP’nin Antalya’da asıl handikapı belediye hizmetlerinden memnuniyetsizlik. Belediye borçlu devralınmış. Yeni hizmet ve projeler başlatılamamış. Ancak CHP’li Başkan’ın halkla iyi bir iletişimkurduğu da söylenemez. Gittiğimiz lokantanın garsonu diyor ki: “Geçen hafta CumhuriyetMeydanı’nda simit satan çocuğu bir güzel azarladı. Hadi paran yok anladık, ama bir çalışana karşı hoşgörün demi yok?” Halk, AK Parti’nin 2009 yerel seçiminde Antalya’yı, tramvay hattının yanlış konumlanması, kent trafiğini daha da işin içinden çıkılmaz hale getirmesi ve raylı sistemçalışması sürerken 1800 esnafın kepenk kapatması nedeniyle kaybettiğini belirtiyor. Tepki olarak da bugünkü başkanı seçtiler. Ancak bu başkandan da umduklarını bulamadılar. Şimdi tepki olarak geri dönebilirler. Yani Antalya’da AK Parti’yi güçlendirecek bir faktör de yerel yönetimhizmetleri olarak ortaya çıkıyor.

İKİ VATANDAŞ ATIŞMASI
AVNİ Tolunay Caddesi üzerinde Kırcami karşısında çay bahçesinde vatandaşla konuşuyoruz. Emekli olduklarını öğrendiğimiz iki arkadaşın karşılıklı atışmasını veya bize yapılmış şovunu izledik.
-Görünen köy kılavuz istemez. Bütün her şeyi düzeltti bu hükümet. Seçimde de oyunu artırır. CHP 4, bilemedin 5 çıkartır.
-AK Parti, CHP kadar milletvekili çıkarsın dairemi veririm. Dairesine var mısın, bu seçimde kazanamayacak AKP.
-O kadar büyük kumara kalkışmamıza ne gerek var. Ziyafette anlaşalım. Antalya’da AKP 6 veya 7 alır, Türkiye’yi bilmem. Ben hayatımda iki kez CHP’ye oy verdim, yokluk yaşadım.
-Ekonominin içi oyulmuş, içi boşaltılmış. Devletin bütün malları satıldı. Yarın iktidara gelen parti ne yapacak? Ben ekonomide iyileşme diye bir şey hissetmiyorum.
-Bak İstanbul’a kanal bile yapılacak. Bu kadar yol inşa edildi.
-Kanal için kendi parasını vermiyor ki. Yine bizim paramızı veriyor.
-Bir iktidara gelemesinler de sen o zaman gör bu hizmetlerin durumunu.
-Sağ partiler hep cebi düşünür, devleti düşünmezler. Sol gelir devlet kasasını doldurur, sağ gelir yer, bitirir.
-Geçmişteki benzin kuyruklarını unutmadık.
-Onun için mi şimdi ithal et yiyoruz. Antalya turizm beldesi. Bir bira içene ceza yazılır oldu.
-CHP bu kadar becerikli de belediye hizmetleri niye geriye gitti?
-AK Parti belediyeyi 37 milyon borçla bıraktı. Emekli olanların ikramiyesi dahi ödenemedi. Hiç değilse bu adam kendi yağıyla kavruluyor. -Hadi para yok, bir simitçiyi niye azarladı?
-O bir simitçiyi azarladı. Başbakan her gün birilerini azarlamıyor mu?

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI