ANTALYA, ÇİN’İN DEV EYALETİYLE İŞBİRLİĞİ İÇİN EL SIKIŞTI

Türkiye’nin tarım ve turizm başkenti Antalya ile 2011 yılı gayri safi milli hasılası 4,5 trilyon dolar olan Çin’in Shandogn Eyaleti arasında işbirliği protokolü imzalandı.
Shandong Halk Kongresi Daimi Komite Başkan Yardımcısı Yin Huimin başkanlığındaki Çin heyeti Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, Shandong ile Antalya arasında işbirliği protokolü imzalandı. Ziyarette, Shandong’un Çin’in doğu kıyılarında yer alan, ekonomisi tarıma dayanan, 96,7 milyon nüfusa sahip bir ülke olduğu bilgisini veren Yin Huimin, eyaletin 2011’deki büyüme hızının yüzde 12,9 olduğunu aktardı.

Shandong’un 2011 yılı gayri safi milli hasılasının 4,5 trilyon dolar olduğunu ifade eden Huimin, “Yıllık ticaret hacmimiz 335 milyar dolar. Tarımda Çin birincisi, sanayide ülke ikincisiyiz. Antalya ile Shandong arasındaki ilk adım bu işbirliği protokolüyle atılacak. Son zamanlarda Türkiye ile sadece bizim eyaletimiz arasındaki ticaret hacminde müthiş artış var. Türkiye ile 1,4 milyar dolar alışverişimiz var. Artış yüzde 33. Shandong’tan 980 milyon dolar satış, Türkiye’den 260 milyon dolarlık alışveriş yapıyoruz. Güzel bir geleceğimiz olduğunu düşünüyorum. İşbirliğini artırmak ve geliştirmek için bu protokol önemli olacak.” diye konuştu.

Protokolle, Antalya ve Shandong arasında ekonomi, turizm, tarım alanlarında işbirliğinin önünün açılacağını, karşılıklı personel ve bilgi değişimi sağlanacağını dile getiren Yin Huimin, “Bu protokolle çok sağlam bir temel atılacağına inanıyorum.” dedi.

Vali Dr. Ahmet Altıparmak da protokol ile Antalya ile Shandong arasında kardeş il kapsamında, iki bölgenin kapasitesi çerçevesinde, işbirliği sürdürüleceğini söyledi.
Konuşmaların ardından, Shandong ile Antalya arasında işbirliği öngören protokol metni Vali Altıparmak ile Çinli Huimin arasında imzalandı. İkili karşılıklı hediyeleşti.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI