ANKA’DAN SONRA SİHA GELİYOR

ANKA’nın test uçuşlarını başarılı bir şekilde tamamlamasının ardından, üzerinde silah sistemleri taşıyabilecek olan ‘SİHA’ için çalışmalar başladı.

2005 yılında başlayan çalışmada son gelindi. ANKA’nın test uçuşları başarılı bir şekilde tamamlandı.

ANKA geçtiğimiz pazar günü 9.05’te havalanmıştı ve 18 saat boyunca havada kalmıştı. ANKA, havada kaldığı süre içerisinde tam performansla çalıştı. ANKA’nın bundan sonraki süreci ise seri üretim olacak.

Türk Savunma Sanayi açısından stratejik bir önemi olan ANKA projesindeki son gelişmeleri Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar TRT Haber’e değerlendirdi.

Bayar, şunları kaydetti:

Son yaptığımız uçuşla ANKA projesi artık tasarım programının ilk faz hedeflerini sağladı. Bunlar neydi: 18 saat havada kalabilmek, 200 kilometrede veri linkiyle görüntü aktarabilmek, 23 bin feet irtifaya çıkabilmek ve gece ve gündüz şartlarında otomatik iniş kalkış sağlayabilmek. Bunların hepsini sağlamış durumda. Bu hafta pazar günü kalktı uçağımız 9 gibi, pazartesi günü sabaha karşı 3 gibi indi. Bu arada da söylediğimiz kriterleri yerine getirdi son uçuşuyla.

ANKA’nın seri üretimi için imzalar bu yıl ortasında atılacak ve 2014’te seri üretim başlayacak. Ancak geçen süre içerisinde üretilen prototipler aktif olarak görev yapabilecek.

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar:

Tasarım döneminde geliştirilen prototip uçaklarımızı kısmi bir görev icrası için göreve alacağız. Bu silahlı kuvvetlerin envanterine alım olmayacak TAİ’nin yönetiminde bu uçakları belli bir hizmet vermeye silahlı kuvvetlere başlayacağız. Bu da bu uçaklar için tecrübe artırımı sağlayacak bir yöntem olacak. ANKA’yla Türkiye Amerika’da Predatör, İsrail’de Heron kategorisinde bir uçak sahibi oluyor.

ANKA’nın üretildiği Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’nde de büyük heyecan yaşanıyor. TAİ tesislerinde ANKA seri üretime girecek. Ancak bununla sınırlı kalınmayacak.

ANKA’nın abisi niteliğindeki ‘Stratejik İHA’ için çalışmalar hemen başladı. SİHA olarak nitelendirilen bu araç silah taşıma kabiliyetini de barındıracak.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Mobil Sohbet Nasıl Yapılır Mobil Sohbet Nasıl Yapılır

Mobil sohbet etmek için bir çok alternatif vardır.İstediğiniz her yerden bağlanabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Canınız sohbet etmek...

DEVAMI
Mobil sohbet teknolojisi Mobil sohbet teknolojisi

Mobil sohbet teknolojisi günümüzde popüler hale gelmeye başladı.Her geçen gün mobil kullanım alanları artıyor.Buna paralel olarak sohbet siteleri mobil...

DEVAMI
Domain seçimi nasıl olmalıdır? Domain seçimi nasıl olmalıdır?

Bir web sitesi kurmak isterseniz ilk önce bir domain sahibi olmalısınız.Peki domain seçerken nelere dikkat edilmelidir.Kuracağınız web sitesine uygun...

DEVAMI