ANİ HAVA GEÇİŞLERİ HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKARIYOR

Uzmanlar, son günlerde hava sıcaklarında yaşanan ani yükseliş ve düşmenin hastalığa davetiye çıkardığını herkesin bu konuda bilinçli hareket etmesi gerektiğini söyledi.
Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Yusuf Şentürk, son günlerde havanın değişken olmasının hastalıklara davetiye çıkarttığını belirtti. Yusuf Şentürk, “Özellikle soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi solunum yolu enfeksiyonları için dikkatli olun” uyarısında bulundu.

Mevsim geçişlerinde yaşanan ani ısı değişiklikleri, vücudun savunma mekanizmasını zayıflattığını hatırlatan Şentürk, mevsim geçişlerindeki ısı değişikliklerinden etkilenip hasta olmamak için dikkatli ve önlem alınması gerektiğini kaydetti. Ani hava değişikliklerinin grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların yayılmasında önemli bir faktör oluşturduğunu ifade eden Uzmanı Op. Dr. Yusuf Şentürk, ‘Neden hasta oluyoruz?’ sorusu ile ilgili olarak ise şöyle konuştu: “Hava koşullarının değişmesi ısı düzenleme mekanizmalarını hazırlıksız yakalayarak hastalık nedeni olabilirler. Bağışıklık sistemi de bu mekanizmalarla beraber çalıştığından vücut direnci düşebilir. Yaşamın devamı için insan bedeninin 36,5-37 derece olması gerekmektedir. Özellikle mevsim geçişleri ani hava değişiklerinin yaşandığı dönemlerdir. Gece gündüz ısı farkı, nem ve basınç farkları havada dolaşan partikül miktarlarında değişimler yaratır. Dolaşan partiküllerin enfeksiyon etkeni olabilmesi, partikül sayısının yükü, hastalık yapma gücü, konakçının savunmasının direncine bağlıdır.”

Opr. Dr. Yusuf Şentürk son olarak günlük yapılması gerekenler hakkında şu bilgileri verdi: “Bol su tüketin. Sigara ve alkolden uzak durun. Düzenli ve kaliteli uyku çok önemlidir. İyi bir vitamin ve mineral desteği sağlayın, besin çeşitliliği ile beslenin. Kapalı ortamları iyi havalandırın ve temizleyin. Bağışıklık sistemini güçlendirici takviyeler alabilirsiniz. Balık yağı, arı poleni, Beta karoten, vitamin kompleksleri, koenzim, yeşil çay bunlar arasında sayılabilir. Enfeksiyon belirtileri varsa mutlaka bir uzmana muayene olun. Düzenli spor yaparak bağışıklık sisteminizi güçlendirin.”

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir