Amerikan Yuan Hamlesinden Memnun

amerikan yuan hamlesinden memnun 3541699 o - Amerikan Yuan Hamlesinden Memnun

Amerikan Yuan Hamlesinden Memnun
ABD Hazine Bakanlığı Pazar günü yuandaki daha geniş dalgalanma bandının, küresel ekonomiyi destekleyebileceğini söyledi.

Pazar günü açıklamada bulunan ABD Hazine Bakanlığı, piyasa Oyuncularının daha hareketli olmasına izin verilirse, yuandaki daha geniş bir dalgalanma bandının, küresel ticaret dengesizliklerini azaltmaya yardımcı olabileceğini açıkladı.

Bakanlık, Çin’in, yuanın dalgalanma bandını genişletmesinin, piyasadaki güçleri yansıtacak şekilde uygulanması halinde, bunun Çin, ABD ve küresel ekonomi için olumlu bir gelişme olacağını söyledi.

Ancak ABD hazine bakanlığı Çin’in döviz kurundaki hizasızlığın düzeltilmesinin hâlen daha tamamlanmamış olduğunu belirtti.

Yuanın değersizleştirildiği ve Pekin’e haksız ticaret avantajı sağladığını savunan Amerikan imalatçılar, milyonlarda Amerikalının fabrika işlerini kaybetmesinden Çin’i mesul tutuyor.

IMF, ÇİN’İN Dolar KURU DALGALANMA BANDINI GENİŞLETMESİNİ MEMNUNİYETLE KARŞILADIĞINI AÇIKLADI

Uluslararası Para Fonu (IMF), Çin’in Dolar kuru dalgalanma bandını genişletmesini memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

IMF Başkanı Christine Lagarde, yayımladığı açıklamada, Çin Merkez Bankası’nın Dolar kurunun dalgalanma aralığını genişleten kararını memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi. Söz konusu kararı, döviz kurunun esnekliğini arttırma açısından son derece önemli bir adım olarak nitelendiren Lagarde, bunun Çin’in dengeli büyüme ve döviz kurunun piyasa tarafından belirlenmesi üzerindeki taahhüdünü gösterdiğini belirtti.

Çin Merkez Bankası, cumartesi günü yaptığı açıklamada, 16Nisan’dan geçerli olmak üzere, Dolar kurunun günlük dalgalanma aralığını yüzde 0,5’ten yüzde 1’e çıkarmıştı.

YUAN’IN HAREKET BANDININ GENİŞLEMESİ EKONOMİDE DÖNÜŞÜMÜN HIZLANMASINA YARDIM EDECEK

Çin’in resmi yayın organ Halkın Günlüğü gazetesinde ve bu gazetenin yönetimi altındaki bir başka gazete International Finance News’da yer alan değerlendirmelerde, Çin’in Yuan’ın ABD Doları karşısında hareket bandını genişletme kararı almasının, Çin ekononmisinin dönüşüm sürecinin hızlanmasına yardım edeceği ve sıcak para girişlerinin etkilerini azaltacağı savunuldu.

Yapılan değerlendirmelerde Yuan’ın işlem bandının genişmlesesinin Yuan’ın uluslarasılaşması açısından gerekli bir adım olduğu da belirtilirken, Yuan’ın uluslararasılaşması sürecinini ‘kaçınılmaz vegeri dönülmez’ olduğu vurgulandı.

Değerlendirmelerde, hareket bandının genişletilmesinin Çin Merkez Bankası’nın döviz piyasasına ve Çin ekonomisen güvenini yansıttığıda ifade edildi.

“YUAN, ABD DOLARI KARŞISINDA DEĞERLENME DEĞİL, DEĞER KAYBI İLE KARŞI KARŞIYA OLABİLİR”

OCBC, Çin Merkez Bankası’nın Cumartesi günü aldığı karar ile ABD Doları/Yuan hareket bandını yüzde 0.5’den 1.0’e çıkarmasının anlamlı bir hareket olmaktan çok sembolik olduğunu savundu.

Çin’in cari işlemler fazlasının GSYH’ya oranının 2011 yılında yüzde 2.7’ye gerilediğini ve bu yıl daha da gerilemesinin beklendiğini hatırlatan OCBC, “Yuan’ın değerinin belirlenmesi mekanizmasının yürürlükte olmaya devam ettiği ortamda günlük hareket bandına ilişkin alınan karar sembolik bir hareket olacak. Cari işlemler fazlasının gerilediği ortamda Yuan, ABD Doları karşısında değerlenme değil, değer kaybı baskıları ile karşı karşıya kalabilir” değerlendirmesinde bulundu

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI