Amerikan kâbusu!

Sam Amca ipin ucunda!

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Cumhuriyetçilerin, bütçeyi denetim altına alan ve harcamaları kesen bir program olmadıkça ülkenin borçlanma limitinin yükseltilmesini onaylamaması durumunda, bunun sonuçlarından sorumlu olacaklarını söyledi.

Geithner, Harvard Kulüp’te yaptığı konuşmada, Cumhuriyetçi’lerin, ABD’nin 14.3 trilyon dolar olan borçlanma tavanının yükseltilmesine onay vermemesi halinde, ülkenin tarihinde ilk kez borcunu ödeyememe durumuyla karşı karşıya kalacağını, bununla ilgili sorumluluğa katlanmak durumunda kalacaklarını ifade etti.

ABD’nin mevcut borçlanma tavanı olan 14.29 trilyon dolara pazartesi günü ulaşıldığını belirten Geithner, borç ödeyememe durumundan kaçınmak için bir dizi muhasebe manevrası uygulamaya başladıklarını, ancak 2 Ağustos tarihi civarında artık manevraların da tükeneceğini bildirdi. Geithner, ”Kongre, ülkenin tam güvenini koruma sorumluluğunu almalı ve borç limitini artırmalı” dedi.

ABD’nin borçlanma limitinin hala düşük olmasına rağmen bunun Amerika’nın finansal güçlüklerle başa çıkma kabiliyeti konusunda piyasalarda şüphelerin başlamasıyla hızla değişebileceğini belirten Geithner, ülkenin tarihinde hiçbir zaman yaşanmamış borcunu ödeyememe durumunun maliyetinin, en az 2008 yılındaki finansal kriz kadar yıkıcı olabileceğini kaydetti.

Yasa yapıcılara da çağrıda bulunan Geithner, hem Demokratların hem Cumhuriyetçilerin kabul edebileceği bütçe kesintisi içeren uygulanabilir bir plan üzerinde çalışmalarını istedi.

Temsilciler Meclisi Sözcüsü John Boehner ise hafta başında yaptığı açıklamada, ”ciddi bütçe reformları ve harcamalarda önemli kısıtlamalar” olmadıkça Cumhuriyetçilerin borçlanma tavanının artırılmasını desteklemeyeceğini söyledi.

ABD Hazine Bakanlığı, pazartesi günü ülkenin mevcut borçlanma tavanına ulaşıldığını teyit etti. Bir değişiklik olmaması durumunda, Hazine’nin mevcut seviyeyi 11 hafta daha sürdürmesi gerekecek. Ülkenin borçlanma tavanına ulaşıldığının teyit edilmesinin ardından Hazine Bakanı Geithner, Kongreyi, iki emeklilik planına yatırımların durdurulduğu konusunda bilgilendirdi.

Etiketler: ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI