Alman Denizaltılarına Nükleer Silah”

Alman “Der Spiegel” dergisinde yer alan haberde, İsrail’in Almanya’dan gönderilen denizaltıları nükleer başlıklarla donattığı iddia edildi.

Haber: 'Alman Denizaltılarına Nükleer Silah'

Alman “Der Spiegel” dergisinde yer alan haberde, İsrail‘in Almanya‘dan gönderilen denizaltıları nükleer başlıklarla donattığı iddia edildi. Dergi, İsrail‘in yüzer bir nükleer cephaneliğe sahip olduğunu savunuyor. “Der Spiegel” dergisinde yer alan haberde, İsrail‘in Almanya‘da üretilen ve büyük bir bölümü Alman hükümeti tarafından finanse edilen denizaltılara nükleer silah yerleştirdiğini iddia etti.

Almanya‘nın da desteğiyle İsrail‘in yüzer bir nükleer cephaneliğe sahip olmayı başardığı değerlendirmesinde bulunan dergi, İsrail‘in Almanya‘nın Kiel kentindeki “Howaldtswerke-Deutsche Werft” adlı tersaneden üç denizaltı daha alacağını belirtti.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak‘ın sözlerine de yer veren dergi, Barak’ın “Almanlar, İsrail devletinin varlığını önümüzdeki uzun yıllar boyunca güvence altına aldıkları için gurur duyabilirler” dediği aktarıldı.

Ancak İsrailli yetkililer, haberin basına yansımasının ardından konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Almanya‘nın haberi yok

Alman hükümeti ise bu konuda elde bilgi bulunmadığı açıklamasında ısrarlı. Ancak derginin görüşünü aldığı Alman Savunma Bakanlığı’nın eski müsteşarlarından Lothar Rühl ve eski Planlama Dairesi Başkanı Hans Rühle, İsrail‘in denizaltılara nükleer silah yerleştireceğini her zaman için tahayyül ettiklerini dile getirdi.

İsrail, nükleer silah sahibi olduğu ya da olmadığı konusunda şimdiye kadar resmi bir açıklama yapmadı. Ancak uluslararası basında, uzun zamandır Alman denizaltılarına nükleer başlık taşıyabilen füzeler yerleştirilebileceği yönünde haberler yer alıyordu.

Der Spiegel dergisi söz konusu haberi Almanya, İsrail ve ABD’deki araştırmalar ile, görev başındaki ve eski bakanları, askeri yetkililer, silah mühendisleri ve gizli servislere dayandırdığını kaydediyor.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI