Alan Hakimiyeti PKK’nın İntiharı

Son dönemde strateji değiştirerek kanlı eylemler gerçekleştiren PKK’nın bu tavrı, Akrebin intiharı’na benzetiliyor.
Aydın ve siyasiler, PKK’nın “alan hakimiyeti” adı altında sistematik bir ölümü yol olarak seçtiğini söylüyorlar. Yaptığı iç infazlarla yönetime muhalif olanları yok eden örgüt, son eylemlerle intiharını hazırlıyor.

Kürt sorunun çözümüne dönük siyasi iradenin attığı tüm adımlarını sabote eden PKK ve uluslararası örgütler, Türkiye’de yeni bir kaos ortamını oluşturmak için çabalıyor. 40 yıldır ülkede toplusallaşamayan terörü bilinçli olarak tırmandıran örgüt yeni stratejisi ile bölgede alan hakimiyeti kurma planları yapıyor.

“Kendi Sonunu Hazırlıyor”

Şemdinli ve Beytüşşebap’ta kanlı eylemler düzenleyen örgüt, kendi mensuplarını bile bile ölüme gönderiyor. Bu duruma dikkat çeken AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, düzenli bir orduya karşı alan hâkimiyeti sağlanmasının mümkün olmadığını ifade etti. Kürt aydın İbrahim Güçlü ise, örgüt son stratejisi ile kendi intiharı hazırladığına dikkat çekti.

“Örgüt PKK’lıları bile bile ölüme gönderiyor. Onların ölümü üzerine varlık mücadelesine giriyor. PKK’nın geçmişinde korkunç bir yıkım vardır” diyen İbrahim Güçlü, örgütün iç infazlarla ve genç çocukları ölüme göndermekten büyük bir keyif duyduğunu söyledi.

Alan Hâkimiyeti PKK’nın İntiharı

PKK’nın hegomanik alan kurma hayalinden vazgeçmediğine de dikkat çeken Güçlü şunları söyledi: ” PKK nın bu stratejisi yeni değil. Belirli koşulların olgunlaşmasını beklediler. Özellikle Oslo sürecinde PKK silah bırakacak algısı yaygınlaştı. Bu doğru değildi. PKK hegomanik alan kurma peşinde. Bunun için mücadele ediyor. Silah olmadan var olamazlar. Silahtan vazgeçmesi halinde ortadan kalkacak. Bunu biliyorlar.

PKK kurtarılmış bölge stratejisi eskiden beri var. Bugün ise uygulama alanına geçti. Çünkü şimdi Ortadoğu’daki karışıklıktan yararlanmak istiyor. Arap Baharı’ndan pay çıkarmak istiyorlar. Alan hakimiyeti cephe savaşını gerektirir. Bu da düzenli ordular karşısında ciddi kayıplar verileceğini gösterir. Geçmişte bu tecrübeler yaşandı ve başarısızlıkla sonuçlandı. PKK Şemdinli’de bu konuda başarılı olamadı. Alan hakimiyeti PKK’nın intiharıdır.”

Ölümler Örgüte Yarıyor

Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ise, örgüt içerisindeki iç infaz sonucu öldürülen genç yaştaki çocukların PKK’nın stratejik bir kaybına yol açmadığına dikkat çekti. Ensarioğlu,”PKK, kendine ait bu ölüleri de şehit ilan ederek, farklı bir durum yaratıyor. Beş yüz kişi de ölse, bin kişi dağa çıkıyor. Bu ölümler kendilerine yarıyor. Sürekli gerilla kazanıyor” diye konuştu. Ensarioğlu, düzenli bir orduya karşı gerilla taktiği ile alan hakimiyetinin kurulamayacağının altının da altını çizdi.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI