Akdeniz’de göçmen trajedisi

618258 detay - Akdeniz'de göçmen trajedisiKuzey Afrika’daki isyanlardan kaçan 300 kişiyi taşıyan gemi alabora oldu, 51 kişi kurtulabildi…

İtalya’nın Lampedusa adasına ulaşmaya çalışan kaçak göçmen teknelerinden birinin Akdeniz’de alabora olması tam bir trajediye neden oldu.

Tunus’a 138 kilometre uzaklıkta bulunan ada, Kuzey Afrika ülkelerinde başlayan isyan hareketleri nedeniyle yılın başından bu yana göç almakta. Uzmanlar, bu dönemde adaya, 2 bin 500’ü Libyalı, geri kalanı da Tunuslu olmak üzere 25 bin 800 mültecinin geldiğini belirtiyor.

Aralıksız göçmen akınına uğrayan Lampedusa’ya bu sabaha karşı içinde 300 kişi olduğu tahmin edilen bir göçmen teknesinin alabora olduğu haberi geldi. İtalyan sahil güvenlik birimlerinin adanın 40 mil açıklarında yaptığı arama kurtarma çalışmalarında 51 kişi kurtarılırken, 20 kişinin de cesedine ulaşıldığı bildirildi. Kurbanlar arasında çok sayıda çocuk ve kadının yer aldığı kaydedildi. Kayıp sayısının da bir hayli fazla olduğu ancak tam sayının bilinemediği ifade edildi.

Arama-kurtarma faaliyetlerine katılan sahil güvenlik helikopterleri pilotlarından biri, ”Teknenin alabora olduğu yerde, onlarca ceset gördüm. Maalesef, aralarında küçük vücutlarıyla dikkat çeken çocuklar da vardı” şeklinde konuştu.

Bu arada, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi son yaşanan gelişmeler doğrultusunda tekrar adaya gitmeye karar verdiğini açıkladı. Geçen hafta adayı ziyaret eden Berlusconi, gelişmeleri yerinde takip etmek istediğini belirtti.

Başbakan Berlusconi, hafta başında kaçak göçmen sorununa bir çözüm bulmak için İçişleri Bakanı Roberto Maroni ile Tunus’a gitmişti. Tunus’ta biri dizi görüşmelerde bulunan ve kaçak göçmen konusuyla ilgilenmek üzere teknik kurul oluşturulmasını sağlayan İçişleri Bakanı Roberto Maroni, yarın Temsilciler Meclisi’ndeki oturumda milletvekillerine bilgi verecek.

Etiketler: ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI
Dünyada sexle ilgili yasalar ve istatistikleri Dünyada sexle ilgili yasalar ve istatistikleri

-Arizona Cottonwood da yasalara gore , plaj da çıplak güneşlenen kadinlari , plaj görevlileri siyah poşete koyarak plajdan cıkarıyorlar. -Tayvan...

DEVAMI