Admin nasıl eklenir?

Sunucu sahibi olarak admin eklemek istiyorsunuz.Bunun için neler yapmanız gereklidir.Admin eklemek için hangi dosyaları ve komutları kullanmak lazım derseniz yazımızı okuyarak bu sorunu kolaylıkla çözebilirsiniz.

Öncelikle eklemek istediğiniz admin adayını bir süre tanımanızı tavsiye ederiz.Verdiğiniz yetkiye göre sunucunuza katkıda sağlayacak birisi olmalıdır.Tabiki herşeyden önce admin komutları hakkında orta derecede bilgi sahibi olması ve gerektiği yerlerde yetkisini kullanmasını bilen bir kişi olması gereklidir.Bu şartlarda birisini bulduğunuzu varsayarak admin nasıl eklenir sorunun cevabına geçelim.

Öncelikle admin olacak kişinin nickinin kayıtlı olması gerekir.Daha sonra kişiden nick ve admin şifresini isteyeceksiniz.Bu bilgileri aldıktan sonra status’te şu komutu kullanarak OperServ’e kişinin nickini kayıt edeceksiniz.

Statüste admin ekleme komutu:/os admin add nick

Not=Admin eklemesi yapabilmeniz için root şifrenizi girmeniz gerekir.

Kontrol için /os admin list komutu yaparak çıkan listede nickinin olup olmadığını kontrol edin.Bundan sonraki aşama opers.conf dosyasına ulaşarak orayada kişinin nick ve şifresini ekleyeceksiniz.

Opers.conf dosyasına nasıl ulaşılır?

Bu dosyaya ulaşmak için FileZilla programı ile kullanıcı adı ve şifrenizi girin.

filezilla giris 1 300x33 - Admin nasıl eklenir?

Açılan ekranda Unreal3.2 daha sonra alt tarafta bulunan opers.conf dosyasına sağ tuş ile göster/düzenle seçeneğini tıklayın.Karşınıza sunucunuzda bulunan admin ve botların bir listesi çıkar.Genellikle örnek admin yazılımını gösteren bir liste vardır.Bazı irc listelerinde koymayabilirler.Bir tane örnek ile bunu gösterelim.

filezilla giris 2 300x168 - Admin nasıl eklenir?

Net Admin     : OoaAreDRhwgcLkKbZtBnGNCzW^Hv

Server Admin  : OAorehwgcLkKbZtBnGzW^Hv

Services Admin: OaorehwgcLkKbZtBnGzW^Hv

CO Admin      : OorehwgcLkKbZtBnGCzW^Hv

IRCOP         : OorewgcLkKbZtBnGzW^Hv

 

           Örnek  Oper Yazilimi        

  oper Nick {

from {

userhost *@*;

};

password “sifre”;

flags flaglariniz;

class clients;

swhois “istediginizi yazin”;

};

Yukarıda bir örnek admin yazılması için gereken satırları gördünüz.Bunu bir örnekle beraber yazalım.

Yazılacak admin nicki=Bora  olsun

Yazılacak admin şifresi=56trtr56 olsun.

Vereceğiniz admin yetkisi ise Services Admin olsun.

Adminlerde yazılırken belli yetkilere sahiptirler.Bunlara flag yani bayrak diyoruz.Yukarıdaki listeyi incelerseniz her adminin yanında bazı harf ve semboller görürsünüz.Bunların her biri bir yetkiyi ifade eder.Şimdi admini ekleyelim.Daha önce yazmış olduğunuz admin mutlaka vardır.Hiç yoksa bile kendiniz eklisinizdir.Botlar eklidir.Bir tanesini komple kopyalayıp dosyanın en altına yapıştırın.Muhtemelen karşınıza böyle bir ekran gelecektir.

oper ekleme 300x202 - Admin nasıl eklenir?

Şimdi bu tablodaki nick ve şifre kısımlarını silelim.Taralı olan alanları yani.Oraya yazacağımız kişinin bilgilerini girelim.Opers.conf dosyasını kayıt edip kapatalım.Son olarak tekrar sunucumuza dönerek statüste /rehash komutunu yazalım.Herhangi bir problem olmadan sunucu dosyaları yüklendi yazısını görüyorsak işlem başarı ile gerçekleşmiş demektir.Hata alıyorsanız işlemlerinizi kontrol edin.Büyük harf küçük harf duyarlıdır yazdıklarınız.

 

Etiketler:

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI