Aday olmayacak

Kemal Derviş IMF Başkanlığı için aday olmayacağını açıkladı.

Eski IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın, New York’da kaldığı otelin çalışanına cinsel saldırı suçlamasıyla tutuklandıktan sonra istifa etmesinin ardından halefinin kim olacağı tartışmaları gündeme oturdu.

Wall Street Journal’da yer alan habere göre IMF Başkanlığı için ismi en güçlü adaylardan biri olarak anılan Kemal Derviş aday olmayacağını açıkladı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Derviş, IMF Başkanlığı konusunda kendi adının da geçtiğini hatırlatarak, “Ancak ben aday olmadım ve olmayacağım” dedi.

Brookings Institution’daki görevinden memnun olduğunu dile getiren Derviş, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu konularla ilgili araştırmalarına devam etmek istediğini ifade etti.

Türkiye’de ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı yapan Derviş, kariyer hayatında, London School of Economics’i bitirdikten sonra ABD’deki Princeton College’de doktorasını yaptı ve 1977 yılından itibaren 22 yıl boyunca Dünya Bankasında çalıştı ve başkan yardımcılığına kadar yükseldi. Derviş, BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığını da yaptı.

Avrupa’nın desteklediği en güçlü adayların başında ise Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde (55) yer alıyor. Adaylık için öne çıkan isimlerin arasında eski Almanya Merkez Bankası Başkanı Axel Weber de bulunuyor.

Diğer adaylar, Güney Afrika’nın eski Maliye Bakanı Trevor Manuel, IMF’de 2003 ile 2006 yılları arasında görev yapan ve geçen yıl ocak ayında Meksika Merkez Bankası Başkanı olan Agustin Carstens ve Brezilya’nın başarılı Merkez Bankası Başkanı olarak tarif edilen 54 yaşındaki Arminio Fraga, Singapur Maliye Bakanı Tharman Shanmugaratnam ile Kazakistan Merkez Bankası Başkanı Grigoriy Marchenko olarak sıralanıyor.

Gelişmekte olan ülkelerin ekonomi yetkilileri, özellikle son küresel krizin ardından etkinliği daha da artan G20’ye dikkat çekerek, IMF’deki başkanlık görevinin tüm ülkelerden adaylara açılması ve adaylıkların şeffaf nitelikler temel alınarak değerlendirilmesi talebinde bulunuyorlar.

IMF’nin başkanlığını her zaman bir Avrupalı yürütürken, IMF’nin kardeş kuruluşu olan Dünya Bankasına ve IMF’nin 2 numaralı pozisyonuna ise bir Amerikalı başkanlık ediyor.

-YENİ IMF BAŞKANI NASIL SEÇİLECEK?-

IMF’nin yeni başkanı yönetim kurulu tarafından seçilecek. Yönetim kurulu 187 ülkeyi temsil eden 24 üyeden oluşuyor. ABD, Çin, Japonya ve İngiltere gibi “büyük ekonomiler”, bir üyeyle temsil ediliyor. Diğer ülkeler ise, gruplar halinde temsil ediliyor.

Yönetim kurulu, yeni başkanı uzlaşarak seçmeye çalışacak. Ancak eğer konuşma safhasında anlaşamazlarsa, oylamaya gidilecek.

Oylar ise, ülkelerin IMF üyeliğine bağlı olarak farklı ağırlıklara sahip olacak. Bu ağırlık, aşağı yukarı ülkenin dünya ekonomisinde tuttuğu yere denk geliyor.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, oyların ağırlığının, zamanın gerisinde kaldığına dikkati çekti. Çin ve gelişmekte olan diğer ekonomilerin yeterince temsil edilmediği, batı Avrupa’nın ise aşırı temsiliyete sahip olduğu kaydedildi.

Örneğin, alım gücü üzerinden hesaplandığında Çin’in küresel ekonominin yüzde 13,6’sını oluşturduğu, ancak oylardan aldığı payın yalnızca yüzde 3,82 olduğu belirtildi. Aynı alım gücü hesabına göre, İngiltere ve Fransa’nın ise küresel ekonominin yüzde 2,9’unu oluşturduğu ve oy oranlarının bununla eşit olduğu kaydedildi.

IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun başkanlık seçim sürecini başlatmak için gelecek hafta Perşembe günü toplanması bekleniyor.

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI