Ada sahibi ünlüler

Yorulan patronlar, çareyi adalara sığınmakta buldu

Hızlı karar verme, sürekli göz önünde olma gibi süreçlerden yorulan patronlar, çareyi adalara sığınmakta buldu.
Güler Sabancı’dan Rahmi Koç’a, Belma Simavi’den Ahmet Nazif Zorlu’ya, Ali ve Ömer Dinçkök’ten Fifret İnan’a kadar iş dünyasından birçok isim, artık Ada sahibi…
Kiminin sadece kendisine ev yapmak için aldığı bu adalar, bazıları için yeni bir yatırım alanı halini almış durumda.

İşadamları çoğunlukla aldıkları adanın fiyatını açıklamıyor ama Ege ve Marmara Denizi’nde fiyatları 15 milyon ile 55 milyon lira arasında değişiyor.
Emlakçılar spekülasyonların önüne geçmek amacıyla pekçok satılık adanın ismini açıklamazken, fiyatlar da yüzyüze görüşmeler sonucunda paylaşılıyor.

KOÇ ADASININ İMARINI ESKİ CEO’SU BÜLENT BULGURLU ÇİZDİ
Denize olan tutkusuyla bilinen ve teknesi Nazenin 4 ile yaptığı dünya turuyla bu tutkusunu kanıtlayan Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç’un Marmara Denizi’nde Tuzla karşısında bir adası var. Ada, aileyle özdeşleştiği için Koç Adası olarak anılıyor. Koç Adası olarak anılmaya başlanan ada, Rahmi Koç satın almadan önce bir Fransıza aitmiş. Sahibinin 1970’lerin sonunda vefat etmesinin ardından Koç tarafından satın alınan ada, 1989 yılında o dönem Ford Otomotiv Genel müdür yardımcısı olarak çalışan, aynı zamanda mimar olan Holding eski CEO’su Bülent Bulgurlu tarafından inşa edildi.

1974’TE SATIN ALDI
Koç Adası’nın hikayesi oldukça ilginç. Hikayeye göre 1955’te Ada’yı satın alan Mısırlı Hasan Zeki Paşa Monique Raflik adındaki Fransız manken sevgilisini buraya kapatıyor. Önce sık sık olan ziyaretlerin sayısı giderek azalıyor. Paşa ölünce Monique Müslüman oluyor ve Ayşe Meral Tanrıkulu adını alıyor. Bir şeye ihtiyacı olunca bayrakla yardım isteyen Ayşe Hanım, bir gün yine bayrağını çeker. Ancak 3 gün süren şiddetli fırtına balıkçıların Ada’ya gelmesine mani olur. Hava sakinleşince doktorla Ada’ya koşan balıkçılar Ayşe Hanım’ın ölüsünü bulurlar. 1974’de Zeki Paşa’nın oğlu Ada’yı Rahmi Koç’a satar. Yapılan arkeoloji çalışmaları sonunda bulunan 2 adet Bizans sarnıçı, kilise kalıntılarının bir kısmı evin inşaatında kullanılır. Ada’daki Rum kiliseyi tamir ettiren Koç orada dünyanın her tarafından topladığı eserleri sergiliyor.

Rahmi Koç’un Adalarla tek bağlantısı Koç Adası değil. Koç’un Ayvalık Cunda Adası’nda da bir evi var. Koç aynı zamanda Deniz Temiz Derneği’nin de kurucusu ve Onursal Başkanı. Deniz tutkunu olan Rahmi Koç, Nazenin IV isimli yelkenlisiyle dünya seyahati yapmış, seyahati sırasında çektiği fotoğraflar ve kendi çizdiği kara kalem resimleri bulunduğu, ‘Nazenin IV ile Dünya Devr-i Alem’ isimli bir kitap yazmıştı.

SUZAN SABANCI CUNDA HAYRANI
Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer de Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı gibi Cunda Adası’na ilgi duyuyor. Suzan Sabancı adadan 2008 yılında tarihi Ay Işığı Manastırı’nı çevreleyen 171 dönüm büyüklüğünde arazi satın aldı. Suzan Sabancı’nın bu arsa için 2 milyon Euro fiyat ödediği belirtiliyor. Suzan Sabancı, Ayışığı Manastırı ismini de tescilletmiş durumda.

UZAN’IN YALISI
Eşi Haluk Dinçer ile birlikte Sarıyer’de Tahsin Bey Yalısı’nda oturan Suzan Sabancı Dinçer, Uzanlar’a ait Sarıyer’deki Afif Ahmet Paşa Yalısı’nı 2009 yılında 58 milyon liraya satın almıştı. Çiftin, 22 oda ve sofadan oluşan, bin 250 metrekare kullanım alanına sahip bu tarihi yalıyı, kat kat kiraya vermeyi düşündükleri söyleniyor. Sabancı’nın diğer varlıkları arasında yer alan Vaniköy’deki Andiçen Vilları’ndaki lüks villa ise Sabancı tarafından 2009 yılında Orta Anadolu Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Karamancı’ya 7 milyon lira fiyatla satılmıştı. Eşi Haluk Dinçer ise Erol Aksoy’ın borçları sebebiyle TMSF’nin el koyduğu ve Dinçer çiftinin şu anda oturdukları Tahsin Bey Yalı’sını 22.2 milyon dolara 2004 yılında satın almıştı. Yalının bugünkü değerinin ise 115 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor.

DOMUZ ADASINI EROL SİMAVİ EŞİNE HEDİYE ETTİ
1946 yılında Hürriyet Gazetesi’ni kuran Sedat Simavi’nin 1953 yılında ölümünün ardından gazetenin başına oğlu Erol Simavi geçmişti. Hürriyet Gazetesi 1990 yılında, Hürriyet’in Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç’in öldürülmesinin ardından Aydın Doğan’a satılana kadar Simavi ailesine aitti. Bir dönem Hürriyet’in sahibi olan Erol Simavi Göcek’te bulunan 12 adadan biri olan Domuz Adası’nı satın alarak, eşi Belma Simavi’ye hediye etti. Her yaz Domuz Adası’nda sosyete ve iş dünyasının ünlü isimlerine davetler veren Belma Simavi, adada misafirlerini ağırlamadığı geçen sene Polonezköy’deki çiftliğinde büyük bir davet vermiş, davetin onu konuğu ise Simavi’nin yakın dostlarından Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç olmuştu.

ADA SAHİBİ YABANCI ÜNLÜLER
Tetiaroa Adası’nda The Brando Hotel
Güney Pasifik’te bulunan Fransız Polinezyası’na 59 km uzaklığındaki Tetiaroa Adası’nı oyuncu Marlon Brando, 1965 yılında 99 yıllığına kiralamış olsa da, Brando adanın sahibi olarak biliniyordu. Aktörün ölümünün ardından oğlu, 2008 yılında adada The Brando adında bir otel açtı.

Johnny Depp’in adası Bahamalar’da
Oyuncu Johnny Depp’in Bahamalar’da adası bulunuyor. Depp adayı 3.4 milyon dolar fiyat ödeyerek satın aldı. Amerikalı aktörün adayla ilgili Karayip Korsanları filmindeki Jack Sparrow karakterini anımsatacak bir planı var. Depp’in adaya çevre dostu bir su parkı açma planları olduğundan bahsediliyor.

Copperfield’in tartışmalı adası Musha Cay
Bahamalar’ın güneyinde bulunan Musha Cay Adası ünlü ilüzyonist David Copperfield’a ait. Copperfield’ın uzun yasal süreçler ve tartışmalar sonucu aldığı adaya, bir defada sadece 24 kişi girebiliyor. Ünlü illüzyonistin adasını jet sosyeteye kiraladığı söylenirken, adanın günlük fiyatıysa 38 bin dolar. Alışveriş yapmak isteyen misafirler komşu adaya özel teknelerle gönderiliyor.

Necker Adası Richard Branson’un rehabilite merkezi
Virgin Şirketleri’nin sahibi Richard Branson, Karayipler’deki Necker Adası’nı 1978 yılında satın aldı. Ada 1984 yılından beri lüks rehabilite merkezi olarak kiralanabiliyor. Adada 60 çalışan bulunurken, Branson da adada flamingolar, dev kaplumbağalar ve tropik manzarayla iç içe bir yaşam sürüyor. Branson’un adasının Robert De Niro’dan Mariah Carey’e birçok ünlünün gözde tatil yerlerinden biri olduğu belirtiliyor.

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI