ACİL HEKİMİ AÇIĞINA ‘GEÇİCİ GÖREV’ ÇÖZÜMÜ

Acil servislerde çalışan hakimlerin Sağlıkta Dönüşüm Programı ile aile hekimliğine geçmesiyle acillerde ortaya çıkan hekim açığı, ‘geçici görevlendirme emri’ ile kapatılmaya çalışılıyor.
Özellikle normalde daha farklı pozisyonlarda hizmet veren bedensel ve ruhsal hastalıkları bulunan hekimlerin bile stres ve uykusuzluk dolu acil servislerde çalıştırıldığı öne sürüldü. Sağlık çalışanları temsilcileri bu durumu, “Hem vatandaşa, hem hekim arkadaşlarımıza hürmetsizlikr” olarak değerlendirdi.

Dr. Güray Kılıç ile birlikte yaptığı araştırma hakkında bilgi veren Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi Denetleme Kurulu üyesi Ergün Demir, acil servislerde yaşanan sıkıntılarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde birinci basamak sağlık hizmetlerinde yapılan düzenlemeler ile sağlık ocaklarının kapatılarak aile hekimliği sistemine geçildiğini hatırlatan Demir, buralarda çalışan hekimlerin tercihe zorlandığını söyledi.

‘ACİL AÇIKLAR’ GEÇİCİ KAPATILIYOR

Sözleşme imzalayan pratisyen hekimlerin aile hekimliği merkezlerinde, imzalamayanların ise toplum sağlığı merkezleri, 112 Acil Komuta ve devlet hastanelerinin acil servislerinde çalışmaya başladığını kaydeden Demir, bu gelişmeler üzerine özellikle acil servislerde pratisyen hekimlerin sayısının giderek azaldığını, ilçe devlet hastanelerin acil servislerindeki yoğun hekim açıklarının ise geçici görevlendirmelerle kapatılmaya çalışıldığını dile getirdi. Geçici görevlendirmelerin kısa süreli ve rızaya dayalı olması gerektiğini de vurgulayan Demir, koroner yoğun bakım, diyaliz, kanser kayıt gibi alanlardan alınan hekimlerin hiçbir acil eğitimi verilmeden çalıştırıldığını savundu.

TEDAVİ GÖREN HEKİMLER DE ACİLLERE ATILDI

Demir, bir çok hekimin acil deneyimi olmadığı halde kendi isteği dışında acil servislerde emirle görevlendirildiğini de öne sürerek, “Bunun adı işyerinde psikolojik şiddet uygulamaktır, mobbing’dir. Bu zulüm politikasına dayanamayan birçok hekim ya emekli olmakta ya da istifa ederek işyeri hekimliği yapmak üzere kamudan ayrılmaktadır” dedi. Acillerde hekim açığı arttıkça devletin yanlış bir çok yönteme başvurduğuna işaret eden Demir, “Bugün durum o kadar içinden çıkılamaz bir hale gelmiştir ki, şu anda aktif olarak hekimlik yapan ancak ciddi bedensel ve ruhsal bozukluk tanılı sağlık raporları alan hekim arkadaşlarımıza dahi acil servislere geçici görevlendirmeleri yapılmaktadır” dedi.

“HÜRMETSİZLİK”

Sağlıkta önceliğin ‘idare etmek’ değil ‘hastaya zarar vermeme’ ilkesi olduğunu da vurgulayan Demir, “Beden ve ruh sağlığı bozulan, ağır bedensel ve ruhsal bozukluk tanılı raporu olan hekimleri acil serviste geçici görevlendirmek acil servise müracaat eden hastalara ve bu hekimlere karşı yapılmış hürmetsiz bir davranıştır. Bu durum iş stresini artırmakta ve aynı zamanda hasta bakım hizmetlerinin niteliğini de etkilemektedir. Ayrıca hastane acil servis ortamlarında ağır bedensel ve ruhsal hastalığı olan hekimlere görev yaptırılması ile hastalıklarının seyrinin kötüleşmesine ve yeni nöbet ataklarının ortaya çıkmasına yol açabilecektir” diye konuştu.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI