ABD’den İran’a yeni yaptırım

ABD Başkanı Barack Obama, İran’a yönelik yaptırımları sertleştirmek için bir kararname yayımladı. Daha önceki yaptırımların sertleştirildiği ve Obama’nın imzaladığı yeni İran yaptırımları yasasının uygulamaya geçirilmesini öngörülüyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Tommy Vietor, konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamasında, ABD yönetiminin attığı adımların, İran’ın ekonomisi üzerinde ”eşi benzeri görülmemiş” bir baskı yarattığını belirtti.

İran’ın, nükleer programı konusunda uluslararası yükümlülüklerine uymak zorunda olduğunu vurgulayan Vietor, ”İran hükümeti karşı gelmeye devam ettiği takdirde, ABD ve ortaklarının yaptırımları sertleştirmeye devam edeceğinden hiç kimsenin şüphe duymaması gerektiğini” vurguladı.

Kongre’nin Ağustos’ta onayladığı yasa, İran’a yaptırımların, İran hükümetine petrol ve petro kimya ürünlerini geliştirmesi ve nakliyatında yardım eden birey ve şirketleri de içine alacak şekilde genişletilmesini içeriyor. Yasal boşlukları kapatan ve cezaları artıran yasa, İran’ın petrol ürünleri sektöründe çalışan ya da İran’ın petrol ve doğalgaz sektörüne malzeme, hizmet, altyapı, sigorta veya teknoloji yardımı sağlayanları hedef alıyor.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir