ABD’de 11 Eylül skandalı: Mağdurların cesetleri yakılıp çöpe atılmış

Amerika’da insanları fişlenmesi, Müslümanlara karşı ayrımcı tutumların ortaya çıkması ve Irak Savaşı’nın haklı gösterilmesi için kullanılan 11 Eylül saldırılarında yeni bir skandal ortaya çıktı. 11 Eylül saldırılarında ölen bazı kişilerin cesetlerinin askeri bir üste yakıldıktan sonra küllerinin çöpe gönderildiği belirtildi.11 Eylül saldırılarının üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçti ancak bu olayın Amerikan iç ve dış politikasındaki etkisi hala oldukça diri. Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan ve salı günü açıklanan rapora göre, Pentagon binası ile Pennsylvania eyaleti Shanksville şehri yakınlarında düşen iki uçağın içindeki kurbanlara ait bazı ceset parçalarının ortadan kaldırılması için devlet özel bir şirketle anlaştı.

Savunma Bakanlığına ait olan Delaware eyaletindeki askeri üssünde bulunan Dover morguna getirilen 11 Eylül mağdurlarının ceset parçalarından kime ait olduğu teşhis edilmeyecek halde olanlar burada yakıldı. Yakılan cesetlerin külleri daha sonra anlaşma yapılan biyomedikal şirkete teslim edildi. Yine rapora göre bu külleri askeri yetkililerden alan şirket de tekrar bu kalıntıları yaktıktan sonra külleri çöpe attı.

Bakanlık yetkililerin morgda yaptığı inceleme sonucu elde ettikleri bilgiye göre, 11 Eylül mağdurlarının ceset parçalarının yakılıp-çöpe atılma işlemi 2008 yılına kadar sürdü.

Pentagon binasına çakılan uçakta 184, Shanksville’de boş araziye düşen uçakta ise 40 kişi hayatını kaybetmişti. New York’taki İkiz Kuleler’de hayatlarını kaybedenlerin cesetlerinin aynı işleme tabi tutulduğuna dair bir bulguya rastlanmadığı da raporda kaydedildi. Dover askeri üssünün en büyük özelliklerinden birisi; Irak, Afganistan gibi yurt dışında görev yaparken hayatını kaybeden askerlerin cesetlerinin getirildiği yer olması.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, Başkan Barack Obama’nın raporu güçlü şekilde desteklediğini bildirdi. Obama yazılı açıklamasında, ”Pentagon’un ortaya koymuş olduğu eylem bu tür olayların bir daha yaşanmaması adına son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

Soruşturma heyetine başkanlık eden emekli Orgeneral John Abizaid ise basın toplantısında “bunlar olmamalıydı” şeklinde tepkisini dile getirdi.

ABD Hava Kuvvetleri Komutanı General Norton Schwartz, kendi dönemlerinde hiçbir 11 Eylül mağdurlarının cesetlerinin yakılması için gönderilmediğini açıkladı.

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI