ABD ve Rusya arasında ‘Dünya savaşı’

20110403010314 world - ABD ve Rusya arasında 'Dünya savaşı'Rus uyduları tarafından çekilen Dünya görüntülerinin Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) çektiklerinden daha güzel olması tartışma yarattı.

Rus uydularının çektiği Dünya fotoğraflarında fiziki özelliklerin, derinliklerin ve renklerin daha canlı ve net bir şekilde detaylandırılmış olmasının, çekim sırasında farklı bir yöntemin kullanılmasından kaynaklanıyor olabileceği belirtiliyor.

Elektro-L uydusu, yerdeki merkeze her 30 dakikada bir görüntü yolluyor, ama her on dakikada bir görüntüleri e-posta yoluyla gönderme kabiliyetine de sahip.

Ocak ayında Zenit roketiyle fırlatılan uydu, halihazırda ekvatorun 36 bin kilometre üzerinde.

Elektro-L’nin çektiği Dünya fotoğrafları NASA’nınkilerden daha net gibi görünse de, Amerikalılar böyle düşünmüyor.

NASA’dan Doktor Robert Simmon, Rusların çektiği fotoğrafların NASA’nınkilerden ne daha iyi ne de daha kötü olduğunu söyledi.

Simmon, “Bu Elektro-L görüntüleri, görünür ve yarı kızılötesi dalga boylarının bir kombinasyonundan oluşuyor, yani insan gözünün gördüğü Dünya’yı göstermiyorlar, sözgelimi bitki örtüsü kırmızı görünüyor. NASA görüntülerinden daha iyi ya da daha kötü değiller, sadece farklı şeyleri gösteriyorlar” diye konuştu.

Elektro-L, yansıyan ışıkta, bir kırmızı ve iki yarı kızı ötesi üç bant kullanarak görüntü elde ediyor. Bu bantlardan biri bitki örtüsü göstergesi. Bu sistem, standart bir kırmızı/yeşil/mavi renkli fotoğrafı taklit edebiliyor.

NASA’nın GOES uyduları ise yarı kızılötesi bantlara sahip değil ve çoklu kızılötesi dalga boyları kullanarak siyah ve beyaz görüntüler elde ediyor. Bunlar daha sonra üç boyutlu teknolojiyle renkli görüntülere aktarılıyor.

NASA’nın yöntemi, gözünüzün gerçekten görebileceğini gösterirken, Elektro-L görüntüleri, daha büyüleyici bir gözlem sağlıyor.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir