“ABD hile peşinde”

634333 detay - "ABD hile peşinde"İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ”ABD, hileyle siyonist İsrail rejimini kurtarma peşinde” açıklamasında bulundu

İran devlet televizyonunun haberine göre Ahmedinejad, çeşitli açılışlarda bulunmak üzere gittiği Kum kentinde yaptığı konuşmada, bölgedeki halk hareketleri ve ABD’nin Filistin sorununa ilişkin tutumuna değindi.

”Zorba ve diktatör rejimlere karşı olan bölgedeki halk hareketlerinin çeşitli komplolarla etkisiz hale getirilmek istendiğini” savunan Ahmedinejad, ”Düşmanların komploları bugün eskiye göre çok daha karışık. Onlar hem gülümsüyor hem tehdit ediyorlar. Hem siyasi, askeri ve ekonomik güçlerini halkların aleyhinde kullanıyorlar hem de halkların haklarının koruyucusu olduklarını iddia ediyorlar” dedi.

ABD’nin Filistin topraklarında iki devlet kurulması düşüncesine yönelik eleştirilerini yineleyen Ahmedinejad, şöyle konuştu: ”ABD, hileyle siyonist İsrail rejimini kurtarma peşinde. Herkes bilmeli ki, siyonist rejimin bir karış Filistin toprağında bile varlığını sürdürmesi, bölgedeki milletlerin vücudundaki kanser gibidir ve onlar için sürekli bir tehdittir.”

Ahmedinejad, İran ve dünya halklarının ”hak, adalet, özgürlük ve İsrail’in tamamen ortadan kalkmasını” talep ettiklerini ileri sürdü.

Amerikan düşüncesinin diğer milletlere dayatılmak istendiğini kaydeden Ahmedinejad, Washington yönetiminin son 32 yıllık dış politikasının asıl amacının İran halkının önünü kesmek olduğunu ifade etti.

Mahmud Ahmedinejad, ”ABD Başkanı Barack Obama’nın da selefi gibi yenilgiyle tarihe karışacağı” görüşünü sözlerine ekledi.

AA

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir