ABD basınından şok iddia!

255960 - ABD basınından şok iddia!
Suriye’nin düşürdüğü Türk uçağıyla ilgili Wall Street Journal gazetesinde yer alan haber gündeme bomba gibi düştü…

ABD’li yetkililer, 22 Haziran günü Akdeniz ‘de düşürülen Türk keşif uçağının Suriye hava sahasında vurulduğunu öne sürdü. Geçtiğimiz ay da Uludere bombasını patlatan Wall Street Journal gazetesinde yer alan bu iddia Türkiye’nin açıklamalarıyla çelişirken, Suriye’nin pozisyonunu destekliyor.
Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir güvenlik yetkilisi, Wall Street Journal ‘a yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait düşürülen RF-4E keşif uçağının vurulduğu sırada Suriye hava sahasında olduğunu öne sürerek, “Uçağın karadan havaya füzelerle vurulduğuna dair bir işaret görmedik” dedi.
Kendilerine ulaşan istihbaratın kaynağını açıklamak istemeyen yetkililer Türkiye ‘nin savunduğu üzere karadan havaya füze kullanıldığına dair bir işaret bulunmadığını vurgularken, olayla ilgili birçok şeyin bilinmezliğini koruduğu yönünde uyarıda bulundu.
Üst düzey bir askeri yetkili, uçağın füzeyle vurulmuş olmasının, bu eylemin Şam tarafından onaylandığı anlamına geleceğini, ancak uçaksavar ateşi kullanılmasının yerel bir komutanın kendi inisiyatifiyle hareket etmiş olduğu anlamına gelebileceğini belirtti.
TÜRKİYE: ULUSLARARASI ALANDA DÜŞÜRÜLDÜ
Başta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olmak üzere Türk tarafı, olay gününden bu yana yaptıkları açıklamalarda, uçağın uluslararası hava sahasında vurulduğunu ancak enkazının Suriye karasularına düştüğünü ifade etmişti.
Türkiye ‘nin açıklamalarında ayrıca uçağının uçaksavar füzeleriyle vurulduğu belirtilmişti. Şam ise saatte 480 mil hızla seyreden uçağın menzili 1.5 mil civarında olan uçaksavar ateşiyle vurulduğunu öne sürmüştü.
‘AMERİKALILARIN ŞÜPHELERİ OLDUĞUNU BİLMİYORDUK ‘
ABD’lilerin iddiaları üzerine Wall Street Journal’a konuşan bir Türk yetkili, “Amerikalıların şüpheleri olduğunu bilmediklerini” belirterek, uçağın uluslararası hava sahasında düşürüldüğü yönündeki açıklamayı bir kez daha yineledi.
Başbakanlık yetkilileri ise ABD’nin konuyla ilgili istihbaratının bugün saat 11.00 sularında Ankara’da başlayan güvenlik zirvesinde ele alınabileceğini ifade etti.
‘PİLOTLAR KURTULAMAMIŞ OLABİLİR ‘
ABD ‘li yetkililer, gazeteye konuyla ilgili detaylı yorumlarda da bulunarak, “uçaksavar ateşi kullanılmasının Türk jetinin yere yakın ve yavaş uçtuğuna, Suriye kıyısına Türkiye ‘nin söylediğinden daha fazla yaklaştığına işaret ettiğini ‘ belirtti.
Yetkililer, arama çalışmaları devam eden pilotların ise kurtulamadığına inandıklarını belirtti.
‘EĞİTİMİN BİR PARÇASI ‘
Geçmişte Türkiye ‘yle yakın çalışmış bir üst düzey savunma yetkilisi, uçuşun amacının Suriye ‘nin yanıtını sınamak olduğunu belirterek, “Sizce uçak kazara mı oradaydı?” dedi.
Bir başka yetkili ise “Bu ülkeler ne kadar çabuk yakalandıklarını ve karşı tarafın ne kadar çabuk yanıt verdiğini test ediyor. Bu eğitimin bir parçası” dedi.
NATO DA ARADA KALDI
Wall Street Journal ‘ın haberinde ayrıca, yetkililerin bu açıklamalarının olayın ardından Türkiye ‘ye desteğini belirterek Suriye ‘yi kınayan NATO ‘yu da zor bir durumda bırakabileceği ifade edildi.
Habere göre, NATO yetkilileri, Türkiye ‘nin yaptığı sunumu yeterli buldu ve çok fazla sorgulamadı. Washington da Türkiye ‘ye destek çıkarak NATO ‘nun sert bir kınama açıklaması yapmasını sağladı.
ULUDERE BOMBASINI DA WSJ PATLATTI
Wall Street Journal gazetesi, Mayıs ayında da Uludere’de düzenlenen ve 34 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan hava operasyonunun, ABD’nin verdiği istihbarat üzerine gerçekleştirildiği haberiyle büyük bir tartışma yaratmıştı.
Gazete, ABD Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde, operasyonun ABD yapımı bir insansız hava aracının verdiği istihbarata bağlı olarak yapıldığını bildirmişti.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI