Ab-Rusya İlişkilerinde Suriye Sınavı

Deutsche Welle

Avrupalı liderler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Suriye’deki Esad yönetimine karşı daha sert adımlar atılması için ikna etmeye çalışacak.

Haber: Ab-Rusya İlişkilerinde Suriye Sınavı

Avrupalı liderler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘i Suriye‘deki Esad yönetimine karşı daha sert adımlar atılması için ikna etmeye çalışacak. Bugünlerde gözler, Rusya’da yeniden devlet başkanlığı koltuğuna oturan Vladimir Putin‘in üzerinde. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad‘a verdiği destek yüzünden eleştiri oklarının hedefi haline gelen Putin‘i bugün ve hafta sonu zorlu görüşmeler bekliyor.

Putin bugün Almanya ve Fransa‘nın başkentlerine yapacağı yıldırım ziyaretlerde Suriye krizini görüşecek. François Hollande ve Angela Merkel, daha sert bir tutum izlemesi için Putin‘i ikna etmeye çalışacak. Rusya Devlet Başkanı hafta sonu da Avrupa Birliği – Rusya Zirvesi’nde Avrupalı liderleri St. Petersburg’da ağırlayacak.

AB-Rusya Zirvesi

3 – 4 Haziran tarihlerinde düzenlenecek olan Avrupa Birliği-Rusya zirvesi kritik gelişmelerin yaşandığı bir döneme denk geldi. Rusya’da devlet başkanlığı seçimleri öncesinde başlayan Kremlin karşıtı protestolar, seçimlere hile karıştığı gerekçesiyle devam ediyor.

Ülkede son 20 yılın en büyük protesto dalgası yaşanıyor ve orta sınıfın büyük bir bölümü için Putin‘in seçim zaferi tartışmalı. Putin de seçimleri demokratik bulmayan Avrupalı liderleri hafta sonu kendi ülkesinde, St. Petersburg’da karşılayacak.

Hararetli tartışmalar bekleniyor

Rusya’daki iç politik sorunların zirvede gündeme gelebileceğini belirten AB’nin Rusya’daki temsilcisi Fernando Valenzuela, buluşmada hararetli tartışmalar yaşanabileceğini dile getirdi. Friedrich – Naumann Vakfı’nın Moskova bürosundan Sascha Tamm da Putin‘in Avrupa Birliği’nde gücü zayıflamış bir başkan olarak algılandığı değerlendirmesinde bulundu:

“Kanımca, karşısında oturanlardan bazıları için Putin artık cilası eskimiş bir lider. Bence Avrupa Birliği açısından, Putin kendi ülkesindeki otoritesi zayıflamış ve otoritesini yeniden kurma konusunda büyük sorunlarla karşı karşıya olan bir devlet başkanı. Bu belki bir zayıflık olarak görülebilir ama diğer yandan tabii ki yeri hala sağlam.”

Suriye krizi

Putin zirve öncesi bugün Paris ve Berlin’de Avrupa‘nın iki önemli lideri Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande‘la bir araya geliyor. İki lider de Putin‘den Suriye politikasını değiştirmesini ve Moskova’nın bu konuda uluslararası topluma destek vermesini isteyecek. Suriye, iki gün sonraki Avrupa Birliği – Rusya Zirvesi gündeminin de ilk sıralarında yer alıyor. Avrupalı liderler, Moskova’nın BM Güvenlik Konseyi’nden çıkacak bir karara onay vermesini umuyor. Ancak Kremlin, askeri bir harekata yol açacağı gerekçesiyle böyle bir tasarıya onay vermiyor ve krizin Suriye‘deki taraflar arasında çözülmesi gerektiğini savunuyor.

Alman uzman Sascha Tamm, Moskova’nın tutum değiştireceği inancında değil. Tamm, “Suriye‘deki son gelişmelerin ardından Rusya’nın Batı’ya bir şekilde yakınlaşabileceğini tahayyül edebiliyorum. Sonuç getirmeyecek bir açıklamayla sınırlı kalsa bile. Ancak bunun Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’ndeki tutumuna etkisi olacağına inanmıyorum” diyor.

Batılı uzmanlar, Rusya’nın Ortadoğu‘daki bir diğer önemli müttefiki İran‘ın da zirvede gündeme geleceğini tahmin ediyor. Zira haziran ayı ortasında Moskova’da İran‘ın nükleer programına ilişkin görüşmelerin yeni turu yapılacak.

Euro krizi

St. Petersburg’un bir diğer gündem maddesi de Avrupa Birliği’ndeki Euro krizi. Moskova’nın gelişmeleri takip ettiğini belirten Birlik Komisyonu’nun eski danışmanı ve Rusya uzmanı Fraser Cameron bunun nedenini şöyle açıklıyor:

“Rus tarafı Euro Bölgesi’nde yaşananlarla oldukça yakından ilgileniyor. Çünkü para rezervlerinin büyük bir bölümü Euro cinsinden ve karşı tarafta neler olup bittiğini birinci ağızdan öğrenmek istiyor.”

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI