4+4+4’te Karar Verildi

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin iptal istemi başvurusunu oy birliğiyle karara bağladı.

Haber: 4+4+4'te Karar Verildi

Anayasa Mahkemesi, kamuoyunda “4+4+4” olarak bilinen ve zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran 6287 sayılı yasanın,şekil bakımından iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini reddetti. Mahkeme, ret kararını oybirliğiyle aldı.

Anayasa Mahkemesi, binlerce çocuğun kaderini belirleyecek olan 4+4+4 düzenlemesine ilişkin görüşmesini bugün gerçekleştirdi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, Kore Anayasa Mahkemesi‘nin daveti üzerine bu ülkede bulunması nedeniyle Yüksek Mahkeme, başkan vekili Serruh Kaleli başkanlığında toplandı.

Yaklaşık 6 saat süren toplantının ardından Anayasa Mahkemesi, “6287 sayılı Kanun’un, şekil yönünden Anayasa’ya aykırı olmadığına ve iptal isteminin reddine” karar verdi. Heyet ayrıca yürürlüğünün durdurulma istemini de reddetti.

CHP’NİN TEKRAR BAŞVURMASI BEKLENİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Anayasa Mahkemesi‘ne sunduğu başvuru dilekçesinde yasanın komisyon görüşmeleri sırasında yaşanan tartışmalara değinerek içtüzük ihlalleri yaşandığını öne sürmüştü.

CHP, yasanın şekil bakımından Meclis İçtüzüğü ve Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptalini istemişti.

Başvurunun reddedilmesiyle birlikte CHP’nin, yasanın içeriğinin Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle ikinci bir başvuru yapması bekleniyor.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir