3 çocuğa özel teşvikler geliyor

Başbakan Erdoğan’ın “3 çocuk yapın” çağrısı yaında sosyal politikaya dönüşüp teşvikle desteklenecek.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, çocuklu kadının iş hayatındaki durumu hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Bakanlar Nihat Ergün ile Fatma Şahin, 1- 2 çocukla yetinen yüksek tahsil yapmış ve varlıklı anne babaların hedeflendiğini belirtirken, Başbakan’ın 3 çocuk çağrısının ileride sosyal politikalara dönüşeceğini söyledi.

Bugün gazetesinden Perihan Çakıroğlu’nun haberine göre 2 bakanın verdiği bilgiye göre, ailelerin 3 çocuk sahibi olması için anne ile çocuklara çok özel teşvikler hazırlanıyor.

Bugünkü uygulamada çocuklar için ayda verilen 100- 200’er liradan daha gerçekçi maliyetler çıkarılarak yeniden düzenlenecek.

Örneğin, 0-3 yaş arasındaki bebeklere ‘mama’ ve ‘kağıt bez’ desteğinin verilmesi gündemde. Gelişmiş ülkelerdeki tüm uygulamalar araştırılıyor.

İncelemeleri Maliye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ileAile ve SosyalPolitikalar bakanlıkları koordineli biçimde yapılıyor. Bakan Ergün ile Şahin’in gündeminde ilk etapta kadın istihdamının artırılması var.

Buna paralel olarak çalışan kadının 3 çocuk doğurmak için hem ailede hem de çalıştığı kuruluşta elinin rahat olması gerekiyor.

Sendikalardan da destek alınacak

Nihat Ergün, sanayide çalışan kadınlar için 150 organize sanayi bölgesinde (OSB) 0-6 yaş çocuklara kreş açılmasının kriter haline getirildiğini, hedeflerinde annelerin bu kreşlere herhangi bir ücret ödememesi olduğunu söyledi.

Bakan Ergün ayrıca, büyük holdingler başta olmak üzere sanayi kuruluşlarının da hem anneye hem de çocuklarına kreş yanında özel destekler sağlanması için ilgili kanunda değişiklik yapacaklarını hatırlattı.

Başbakan neden 3 çocuk istiyor?

Bilindiği gibi Erdoğan’ın “3 çocuk” ısrarında, Türkiye’deki nüfus hızınıngider ek düşmesi etkili oluyor. Şu anda, dünyanınen genç nüfusa sahip ülkelerinden olan Türkiye, bu demografik fırsat penceresini 2020-2030’lara kadar değerlendir ebilecek. Ancak, yapılan çalışmalara göre Türkiye’nin şu anda 75 milyon civarında olan nüfusu 2030’lardan sonra hızla yaşlanacak.

Bunu değiştirmek için de var olan çoğalma katsayısının 2.1 olması gerekiyor. Yani her insan 2’nin üzerinde çocuk yapmalı ki genç nüfusu koruyabilelim.

DÖNÜM NOKTASINDAYIZ

Bakan Fatma Şahin, yeni uygulamalarla bir dönüm noktasında olduklarını söylüyor. Avrupa ülkelerinde çalışan kadınlarda yüzde 40’lara ulaşan “esnek çalışma” sisteminin tüm güvenceleriyle Türkiye’de de uygulanması için çalıştıklarını kaydederken, şu anda doğum öncesi 8, doğum sonrası da 8 hafta olan izin süresini, doğum sonrasında işverene yük getirmeden 16 haftaya çıkarmayı planladıklarını belirtti ve “Çocuklarla ilgili araştırmalarımızda özellikle 0-3 yaş arasında çok ciddi destekler verildiğini gördük.

ABD’de sadece devlet değil, özel sektör de devrede. AB ülkelerinde ise adalet ve hukukun üstünlüğü kurallarıyla anne ve çocuk destekleniyor. Biz kendimodelimizi oluşturacağız” diye konuştu.

DOĞUM İZNİ 16 HAFTA

İşte verilecek destekler:

*Anneye doğum sonrası 16 haftalık izin.
* 0-3 yaş bebeklere mama ve bez katkısı.
* Anneye güvenceli esnek çalışma sistemi.
* OSB’lerde ücretsiz kreş.
* Çocuk parasında aylık nakit artış

Kaynak : http://www.haber3.com/3-cocuga-ozel-tesvikler-geliyor-haberi-1743063h.htm#ixzz2InS2SbPZ

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI