2011 YDUS Başvuru Kılavuzu ve 2011 YDUS Başvuru İşlemleri

2011 YDUS için Adaylar, tercihlerini, 11-17 Ağustos 2011 tarihleri arasında http://www.osym.gov.tr internet adresinden yapacaklardır.

2011 YDUS Başvuru Kılavuzu İçin Tıklayınız…

2011 YDUS Başvuru İşlemleri İçin Tıklayınız…

Adaylar, tercihlerini, 11-17 Ağustos 2011 tarihleri arasında http://www.osym.gov.tr internet adresinden yapacaklardır. Adayların tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM’nin internet sayfasında verilecek olan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

Tercihler bireysel olarak internet aracılığıyla aday tarafından elektronik ortamda yapılacaktır. Yanlış veya eksik girilen tercihler geçersiz sayılır. Yanlışlıkla bir program yerine diğer bir programın girilmesi durumunda girilen program tercih edilen program gibi işlem görür. Tercihlerin elektronik ortama yanlış aktarılmasından doğacak sonuçlardan aday sorumludur. Tercih bildiriminden sonra tercihlerin değiştirilmesi mümkün değildir. Bu sebeple tercihlerin dikkatle yazılması ve elektronik ortama aktarılması gerekmektedir.

Adayların tercih edebilecekleri kontenjanlar Tablo 2, Tablo 3 ve Tablo 4’te ilan edilmiştir. Bu kontenjanlara yine bu tablolarda kontenjanların altında bulundukları ana dalda uzman olanlar başvurabilecektir.

Adaylar Tablo 2 veya Tablo 3’ün birinden 6’yı aşmamak üzere en fazla 10 tercih yapabileceklerdir. Askeri sağlık personeli olan adaylar ise sadece Tablo 4’ten en fazla 10 tercih yapabileceklerdir. Adaylar kendilerine tanınan tercih haklarının hepsini kullanmak zorunda değillerdir.

Giriş koşulları, ilgili dalda eğitim yapabilmek için kurumların belirlediği, yazılı sınavla ölçülemeyen özel niteliklerdir ve tercihler yapılırken adaylar tarafından mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bir program için gösterilen nitelikleri taşımadıkları halde bu programı tercihlerinde gösteren ve puanlarına göre bu programa seçilen adaylar ilgili programlarca kabul edilmeyecek ve seçilmeden doğan tüm haklarını yitirmiş olacaklardır.

Merkezi seçme işleminde YDUS puanı çok önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin, X programını Aday A birinci tercihinde, Aday B onuncu tercihinde göstermiş olsun. Aday B’nin Puanı Aday A’dan yüksek ise ve Aday B, ilk dokuz tercihine puanı elvermediği için seçilmemiş ise X programına Aday A değil, Aday B seçilecektir.

Bir uzmanlık dalına seçme yapılırken ilgili puanda eşitlik olması halinde, seçimi yapılan uzmanlık yan dalını daha üst tercihinde gösterene öncelik verilir, bu durumda da eşitliğin bozulmaması halinde doğum tarihi daha yeni olan adaya öncelik verilir. Dolayısıyla seçme işlemi yapılırken yeterli puan alınması koşuluyla tercih sırası da önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihlerin en çok istenilen programdan başlamak üzere sıralanması uygun bir yoldur. Tercih süresi bitene kadar, sisteme işlenen tercihlerde değişiklik yapılabilecektir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi http://ais.osym.gov.tr adresinden elektronik ortamda yapacaklardır.

Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. talepleri içeren dilekçeler Merkezimizde kesinlikle işleme alınmayacaktır. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamayacaktır.

Yerleştirme sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların ÖSYM tarafından internet ortamında açıklanmasından itibaren en geç 10 gün içinde, Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak Merkezimize başvurmalıdırlar. Bu adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Güvenevler Şubesi 6032068-5001 numaralı hesabına (IBAN:TR 970001000830060320685001) 5,00 TL yatırdıklarını gösteren dekontunu dilekçelerine eklemeleri gerekir. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır.

KAYIT, ATAMA BİLGİLERİ VE GEREKLİ BELGELER

YDUS yerleştirme sonuçlarına göre yerleştirilen bütün adayların, yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından internet aracılığıyla ilan edilecektir. Bu ilan tarihinden bir işgünü sonra başlamak üzere, adayların yerleştirildikleri kurumlara 10 iş günü (1 Temmuz 2011 tarih ve 27981 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik gereği) içerisinde kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Tıpta Uzmanlık Eğitimi programlarına yerleştirilen adaylara ait fotoğraflı yerleştirme sonuç listelerini Sağlık Bakanlığı, Üniversiteler ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi ÖSYM’den edinecekleri şifreleri ile ftp ortamından almaları sağlanacaktır. Üniversite Tıp Fakültelerindeki programlara seçilen adaylar üniversitelere, Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ile SB adına üniversite tıp fakültelerindeki programlara seçilen adaylar ilan edilecek belgelerle birlikte Sağlık Bakanlığına, ilan edilen başvuru tarihleri arasında başvurmalıdırlar. Herhangi bir nedenle süresi içinde başvuruda bulunmayan veya eksik belge ibraz edenlerin başvuruları kabul edilmeyecektir. Bu durumdaki adaylar yerleştirmeden dolayı kazanmış oldukları tüm haklarını kaybedeceklerdir.

YDUS yerleştirme sonuçlarına göre bir uzmanlık eğitimi programına yerleştirilen adayların hakları yalnız bir sınav dönemi için geçerlidir.

Bir programa yerleştirilen adaylar kazanılan kurumların isteyeceği belgeleri hazırlamak ve ilgili kurumlarca duyurulacak kayıt ve atama kurallarına uymak zorundadırlar. Atamalar esnasında başvuru şartları ile ilgili mevzuata durumları uymayan veya belgelerinin eksik olduğu tespit edilen adaylar, atamalarının yapılması konusunda herhangi bir hak iddia edemezler.

Sağlık Bakanlığı kadrolarına yerleştirilen adaylar; ÖSYM’nin ilanını takip eden 10 iş günü içerisinde, elektronik ağ (internet) üzerinden i

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI