19 yılın rekorunu kırdı

635108 detay - 19 yılın rekorunu kırdıTürkiye’nin en büyük dünyanın da sayılı barajlarından biri olan Atatürk Barajı, en yüksek seviyeye ulaştı

Türkiye’nin en büyük dünyanın da sayılı barajlarından biri olan Atatürk Barajı, işletmeye alındığından bu yana geçen 19 yıllık süreçte, su kotu ve doluluk oranında en yüksek seviyeye ulaştı.

Devlet Su İşleri yetkililerinden alınan bilgiye göre, Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından olan GAP kapsamında inşa edilen ve gövde dolgu hacmi büyüklüğü bakımından Türkiye’nin en büyük, dünyada inşa edilmiş barajlar arasında ise 6. sırada yer alan Atatürk Barajı’nda su kotu, geçen yıl mayıs ayında 535,86 metre olarak ölçüldü. Bölgeye kış ve özellikle ilkbahar aylarında yeterli miktarda yağışın düşmesiyle birlikte bu yılın aynı döneminde yapılan ölçümde su kotu 537,35 metre olarak belirlendi. Geçen yıl mayıs döneminde 44 milyar 383 milyon metreküp toplam su hacmine sahip olan Atatürk Barajı’nda, bu yılın aynı döneminde toplam su hacmi 45 milyar 465 milyon metreküp, doluluk oranı ise yüzde 90 olarak ölçüldü. Atatürk Barajı’nın faaliyete girdiği 1992 yılından bu yana ölçülen en yüksek kot oranının daha önce 2004 yılında 537,27 metre olduğunu belirten yetkililer, bu yıl ölçülen 537,35 metrelik değerin 2004 yılını da geçerek, en yüksek rakam olarak kayda geçtiğini belirtti.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir