sohbetkral
,

150 Milyon İnsan Göç Etme Hazırlığında

Son 20 yıldır pek çok bilim insanının hakkında bilimsel makaleler yazması, 2000’lerden sonra hızla kullanımı yaygınlaşan ve akıllı telefonlarla her an elimizin altında olan internetle duymayanın kalmadığı küresel ısınma; bireyler tarafından hala umursanmamasına karşın Dünya Bankası kritik seviyenin çoktan aşıldığını açıkladı. Dünya Bankası tarafından yayımlanan raporda 2050 yılında ortalama 150 milyon insanın, iklim değişikliği nedeniyle göç etmek zorunda kalacağı öngörülüyor. Küresel ısınma sebebiyle kıyı kesimlerinde yaşayan milyonlarca insanın evsiz kalmasının kaçınılmaz olduğu bugüne kadar pek çok bilimsel yayında, onlarca bilim insanın bir araya gelerek oluşturduğu araştırma gruplarının imzasıyla dile getirilmişti. Ancak Dünya Bankası gibi küresel anlamda otorite kabul edilen kuruluşun bu tür bir öngörüde bulunması ve söz konusu insan sayısının 150 milyon olması geniş yankı uyandırdı.
Kuraklık ve Sel Baskınları Milyonları Evsiz Bırakacak
Güney Asya’dan Afrika’nın özellikle Sahra altı bölgelerine, Latin Amerika’dan Filipinler ve çevresine kadar küresel boyunca oldukça geniş bir coğrafyanın ve onlarca ülkenin etkilenmesi ön görülen sel baskını ve kuraklık felaketlerinden bahsedilen Dünya Bankası raporunda doğrudan etkilenecek kişi sayısının 150 milyona yakın olacağından bahsediliyor. Bu soruna neden olan küresel ısınmayla birlikte tarım faaliyetlerinin bilinçsiz yapılması ve özellikle toprağın hatalı ekilmesi gibi sorunların da etken faktörler olduğu belirtiliyor. Tüm bu sonuçlar neticesinde küresel ısınmanın etkisini şiddetlendirmesiyle beraber deniz seviyesinde artış, pek çok sahil kent ve kasabasını sular altında bırakabilir.
2050 yılında kadar yaşanması ön görülen ve zaten farklı ülkelerden pek çok bilim insanının yaşanacağına kesin gözüyle baktığı bu durumun küresel boyutlu, dev bir krize neden olacağı söyleniyor. İnsani kriz tehlikesine karşı uyaran Dünya Bankası raporununsa bugüne dek küresele ısınma ve yakın zamandaki etkilerinin, üç kıta üzerindeki etkilerine ilişkin yayımlanmış en kapsamlı rapor olduğu ifade edilmekte. Harekete geçilmekte acele edilmemesi durumunda Kavimler Göçünden bu yana yaşanacak en büyük kitlesel insan göçü hareketiyle karşı karşıya kalınabileceğine ilişkin açıklama yapanların yanı sıra bazı bilim insanları ise zaten önlem almak için çok geç olduğuna inanıyor.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir