14’ü başsız 23 cesedin sırrı

Meksika’nın ABD sınırındaki bir köprüde dün sabah asılı olarak 9 ceset bulundu.

Meksika

Akşam saatlerinde ise Nuevo Laredo kentinde de kafaları gövdelerinden ayrılmış 14 ceset daha ortaya çıktı.

Polis, cesetlerin ABD’nin Laredo kentiyle sınır komşusu Nuevo Laredo’nun ana caddelerinden birinde parketmiş bir araçta, kafaların da belediye başkanlığı binasının yakınlarındaki bir buzhanede bulunduğunu belirtti.
Güvenlik güçleri, cesetleri sabah bir köprüye asılı bulunan dört kadın ile beş erkeğin “bir suç örgütü mensubu” olduklarının tahmin edildiğini, cesetlere bir de rakip suç örgütleri arasındaki anlaşmazlığı anlatan bir mesajın iliştirildiğini kaydetti.

Görgü tanıkları, gözleri ve elleri arkadan bağlı vaziyetteki cesetlerin köprü boyunca asılı bulunduğunu, trafiğin yoğun olduğu bu karayolunda cesetleri gören sürücülerin bir anda panik olduğunu anlattı. Meksika ile ABD arasındaki karayolu taşımacılığının yüzde 40’ının yapıldığı Tamaulipas eyaleti ve özellikle Nuevo Laredo kenti, yıllardır çetelerin ve suç örgütlerinin şiddet olaylarına sahne oluyor.

BAŞI KESİLMİŞ 14 CESET

Dokuz cesedin bir köprüden aşağı asılmış bir şekilde bulunmasının ardından, donduruculara yerleştirilmiş 14 ceset ortaya çıkarıldı.

Güvenlik güçlerinin verdiği bilgiye göre, başları olmayan cesetler ABD ile Meksika’yı birleştiren bir köprünün yakınlarında, terk edilmiş bir arabanın yanında bulundu. Soğutucuların içine yerleştirilmiş cesetlerin plastik torbalara yerleştirildiği ifade edildi.

Başları kesik cesetlerin bulunmasından önce, bir anayolun kenarındaki köprüde beş erkek ve dört kadın asılı bir şekilde bulundu. Cesetlerin üzerinde uyuşturucu çetelerinin bıraktığı bir mesaj yer aldığı belirtildi.

Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon’un 2006 yılında uyuştucu çetelerine savaş ilan etmesinden bu yana, yaşanan şiddette hayatını kaybeden insan sayısı 50 bini geçti. Meksşka’nın kuzeydoğusundaki Nuevo Laredo ve Tamaulipas kentleri, yaklaşık altı yıldır devam eden şiddetin en çok yaşandığı kentler arasında yer alıyor.

Nuevo Laredo, Meksika ile ABD arasındaki en önemli geçiş noktalarından birini oluşturuyor. Kent, 1990’larda elit polis gücünde yer alan askerler tarafından lider kadrosu oluşturulan Los Zetas ile Gulf karteli arasında yaşanan çatışmaya sahne oluyor. Gulf kartelinin, milyarlarca dolarlık serveti bulunduğu bildirilen ve şu an kaçak olan Joaquin “El Chapo” Guzman’ın lideri olduğu Sinaloa ile ittifak yaptığı tahmin ediliyor.

Nuevo Laredo’da geçtiğimiz ay Belediye Binası’nın yakınlarına park edilmiş bir kamyonette 14 ceset bulunmuştu.Veracruz eyaletinde ise kısa süre önce kaybolan iki foto muhabirin cesetlerinin bulunduğu açıklandı.

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI