12 Eylül’ün beyni hayatını kaybetti!

619093 detay - 12 Eylül'ün beyni hayatını kaybetti!12 Eylül darbesinin beyni olarak kabul edilen ve darbenin ardından Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği görevinde bulunan 88 yaşındaki emekli Orgeneral Haydar Saltık kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti – AHT

12 Eylül darbesini gerçekleştiren generazlere, yargı yolunun açılmasının gündem de olduğu günlerde “80 darbesinin beyni ” olarak bilinen ve darbenin ardındansa suskunluğa bürünmesiyle hafızalara kazınan emekli Orgeneral Haydar Saltık, bir süredir tedavi gördüğü GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

TÖREN PAZARTESİ GÜNÜ
1’inci Ordu Komutanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre 88 yaşında hayata gözlerini yuman Saltık’ın cenazesi, pazartesi günü öğle vakti Selimiye Camisi’nde düzenlenecek cenaze namazının ardından Çengelköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek. 1923 yılında İstanbul’da doğan ve 1941 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu’ndan mezun olan Saltık, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin birçok kademesinde görev yaptı.

1985’TE EMEKLİ OLDU
1966 yılında tuğgeneral, 1970’te tümgeneral, 1974’de korgeneral ve 1978’de orgeneralliğe yükselen Saltık, Genelkurmay 2’nci Başkanlığı, Ege Ordu Komutanlığı, “Devlet Başkanlığı ve Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği”, 1’inci Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı görevlerinde de bulundu. 6 Aralık 1983’te Kara Kuvvetleri Komutanı olan ve 30 Ağustos 1985’te emekli olan Saltık, evli ve üç çocuk babasıydı.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir